Gündem

Antibiyotik Tam 12 Saatte Bir Alınmazsa Ne Olur?

Antibiyotikler, bakteriler tarafından neden olan enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Ancak, çoğu insan, reçetelerinde belirtilen talimatlara tam olarak uymaz veya doktorun önerdiği şekilde almaz. Eğer antibiyotiğinizi tam 12 saatte bir almadıysanız ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda Antibiyotik tam 12 saatte bir alınmazsa ne olur? bu sorunun cevabını vereceğiz.

2 Antibiyotik Arası Kaç Saat Olmalı?

Bu sorunun en doğru cevabını size antibiyotik yazan doktorunuz verecektir. Antibiyotiklerin vücudunuzda etki sağlaması için antibiyotik miktarının vücudunuzda belirli bir seviyede bulunması gerekmektedir. Bu seviyeyi sabit şekilde tutmanız için antibiyotiği belirli aralıklarla kullanmalısınız.

Antibiyotik Türü2 Antibiyotik Arası Saat
PenisilinEn az 8 saat
SefalosporinlerEn az 6 saat
MakrolidlerEn az 4 saat
TetrasiklinlerEn az 6 saat
KinolonlarEn az 4 saat

Eğer günde 2 kez antibiyotik kullanıyorsanız 2 antibiyotik arası 12 saat olmalıdır. Erken veya daha geç içmeniz doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Tam saatine uymalısınız.

Antibiyotik 12 Saatte Bir Alınmazsa Ne Olur?

Antibiyotik tam 12 saatte bir alınmazsa ne olur sorusunun cevabı, alınan antibiyotiğin cinsi ve hastalığın şiddetine göre değişebilir. Ancak genel olarak, antibiyotiği tam zamanında almamak dirençli bakteri oluşumuna yol açabilir ve tedavi sürecini uzatabilir. Bu yüzden antibiyotiğinizi 12 saatte bir almaya özen göstermelisiniz.

Saat / DurumAntibiyotik Saatinde Alınmazsa Ne Olur?
İlk saatAntibiyotik alınır ve ilacın konsantrasyonu yüksektir.
12 saatİkinci doz antibiyotik alınması gerekir. İlaç konsantrasyonu azalmaya başlar.
24 saatÜçüncü doz antibiyotik alınması gerekir. İlaç konsantrasyonu daha da azalmıştır.
36 saatDördüncü doz antibiyotik alınması gerekir. İlaç konsantrasyonu daha da düşüktür ve tedavi etkinliği azalmıştır.
48 saatBeşinci doz antibiyotik alınması gerekir. İlaç konsantrasyonu çok düşüktür ve enfeksiyon kontrol altına alınamayabilir. Bakteriler ilaca direnç geliştirebilir.
72 saatAntibiyotik hiç alınmamış gibi etkisiz hale gelir ve enfeksiyon kontrol altına alınamaz. Bakteriler ilaca karşı tamamen dirençli hale gelebilir.
Antibiyotik Saatinde Alınmazsa Olabilecek Durumlar Tablosu

Antibiyotik Kaç Gün İçilir?

Antibiyotik tedavisi süresi, enfeksiyonun tipine, ciddiyetine ve tedavi edilecek kişinin sağlık durumuna bağlıdır. Genellikle antibiyotikler 7-14 gün arasında alınır. Ancak, bazı durumlarda tedavi süresi daha uzun olabilir. Doktorunuzun antibiyotiğinizi kaç gün içmeniz gerektiğini söylemiş olmalıdır.

Antibiyotik TürüKaç Gün?
Penisilin7-14 gün
Sefalosporinler7-14 gün
Makrolidler5-10 gün
Tetrasiklinler7-14 gün
Kinolonlar7-14 gün (bazı durumlarda daha uzun süre)

Eğer doktorunuz antibiyotiği kaç gün kullanmanız hakkında bir bilgilendirme yapmadıysa sağlınız açısından doktorunuzla iletişime geçip kaç gün boyunca içmeniz gerektiğini öğrenmeniz iyi olabilir.

Antibiyotik 2 Saat Gecikti Ne Olur?

Antibiyotik 2 saat gecikirse, enfeksiyonun tedavisi için büyük bir risk yoktur ancak etkinliği azalabilir. Bazı durumlarda, bu gecikme enfeksiyonun geri dönmesine veya daha da kötüleşmesine neden olabilir. Örneğin, özellikle ciddi enfeksiyonlarda veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, zamanında alınmayan bir antibiyotik enfeksiyonun daha da ilerlemesine neden olabilir.

Aşağıda, antibiyotik alımının belirli aralıklarda atlanması veya gecikmesi durumunda oluşabilecek ihtimalleri gösteren bir tablo bulunmaktadır:

Gecikme SüresiOlası Sonuçlar
1 saatEtkisi azalması, ancak genellikle tedavi için büyük bir risk yoktur.
2 saatEnfeksiyonun geri dönmesi veya daha da kötüleşmesi riski artar.
3-6 saatEtkisi azalması, enfeksiyonun geri dönmesi veya daha da kötüleşmesi riski daha da artar.
6-12 saatEtkisi büyük ölçüde azalır, enfeksiyonun geri dönmesi veya daha da kötüleşmesi riski yüksektir.
12 saat veya daha fazlaEtkinlik önemli ölçüde azalır, enfeksiyonun geri dönmesi veya daha da kötüleşmesi riski yüksektir.

Sermayesiz Yapılacak İş Fikirleri almak istiyorsanız bu konuyla ilgili yazımız okuyabilirsiniz.

Günde Kaç Tane Antibiyotik İçilir?

Günde kaç tane antibiyotik alınacağı, reçeteli antibiyotiklerin türüne ve enfeksiyonun ciddiyetine bağlıdır. Genellikle doktorlar, antibiyotiği belirli bir dozda ve belirli bir süre boyunca almanızı önerirler. Aşağıda bilinen antibiyotik markalarının günde kaç tane içilmesi gerektiğini gösteren tablo bulunmaktadır.

İlaç AdıGünlük Dozaj
Augmentin2-3 doz, her doz 625 mg
Klacid2 doz, her doz 500 mg
Cipro2 doz, her doz 500-750 mg
Zinnat2 doz, her doz 250 mg
Tavanic1 doz, 500 mg
Bactrim2 doz, her doz 480 mg
Pyeloseptyl4 doz, her doz 50-100 mg
Noroxin2 doz, her doz 400 mg
Vancocin2-3 doz, her doz 1-2 g
Monurol1 doz, 3 g
Claritromisin2 doz, her doz 250-500 mg

Hangi Durumlarda Antibiyotik Kullanılır?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde sıklıkla kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonları, akciğer enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, diş enfeksiyonları ve cilt enfeksiyonları gibi birçok farklı enfeksiyon türü için antibiyotiği reçeteyle alabilirsiniz. Eğer hasta olduysanız ve doktorunuza göründüyseniz hastalığınız bir enfeksiyon içeriyorsa doktorunuz size antibiyotik verebilir.

Hangi Durumlarda Antibiyotik Kullanılmaz?

Antibiyotik kullanımı, bazı durumlarda gerekli olabilirken, bazı durumlarda gereksiz olabilir veya hatta zararlı olabilir. Örneğin, virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar için antibiyotiklerin kullanılmaması önerilmektedir. Ayrıca, bazı durumlarda antibiyotiklerin kullanımı, yan etkileri nedeniyle sakıncalı olabilir. Örneğin, bebeklerde verilen antibiyotikler, bağırsakları etkileyerek ishale neden olabilir.

Hangi Antibiyotiklerle Alkol Alınmaz?

Alkol, bazı antibiyotiklerin emilimini ve etkinliğini azaltabilir veya yan etkilerini artırabilir. Bu nedenle, antibiyotiklerle birlikte alkol tüketmek önerilmez. Alkolle beraber alınmaması gereken antibiyotiklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Metronidazol
 • Sefalosporinler
 • Trimetoprim-sülfametoksazol
 • Fluorokinolonlar (siprofloksasin, levofloksasin)
 • İzoniazid
 • Eritromisin

Bu nedenle, antibiyotik tedavisi sırasında alkol tüketmekten kaçınmak en iyi seçenektir. Eğer alkol tüketmeniz gerekiyorsa, doktorunuzla konuşarak uygun bir plan yapmanız önerilir.

Hangi Antibiyotikler Böbreklere Zarar Verir?

Antibiyotiklerin böbreklere zarar verip vermediği, antibiyotiklerin türüne ve dozajına bağlı olarak değişebilir. Ancak, bazı antibiyotiklerin böbrekler üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. İşte, antibiyotiklerin böbreklere zarar verme olasılığı olan bazı türleri:

 • Gentamisin (Belogent, Genmisin, Gentagut, Gentamed, Gentamisin, Genthaver, Gentreks, İndobiotik)
 • Vankomisin (Vancocin CP, Vancomycin)
 • Netilmisin (Netromycine, Netira)
 • Amikasin (Amikaver, Amiklin, Amikozit, Mikasin)
 • Tobramisin (Nebcin, Thilomaxine, Tobel, Tobrased, Tobrex, Tobsin)
 • Siprofloksasin (Ciloxan, Ciflosin, Ciprasid, Cipro, Ciproktan, Ciprolon, Ciprosazin, Ciproxin, Flosiprin, Loxasid, Proxacin, Roflazin, Roxin, Sanset, Sifloks, Siprobel, Siprosan, Siprogut, Sispres, Ürociproxin)
 • Trimetoprim/Sülfametaksazol (Bactrim, Bakton, Bibakrim, Biotrin, Cotriver, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid, Septrin, Sulfaprim, Trifen, Trimoks)
 • Ampisilin/Sulbaktam (Alfasid, Ampisid, Sultasid, Sulcid, Combicid, Duobaktam, Sultamat)

Antibiyotik tedavisi alırken her zaman doktorunuzun talimatlarına uyun ve ayrıca doktorunuzun size önereceği probiyotikleri de kullanabilirsiniz.

Antibiyotik bitirmek şart mı?

Evet, antibiyotik tedavisini tamamlamak önemlidir. Tedavinin tamamlanması, enfeksiyonun tamamen yok edilmesine ve tekrarlamasının önlenmesine yardımcı olur. Yarım bırakılan tedaviler, dirençli bakteri oluşumuna ve ilerleyen enfeksiyonlara neden olabilir.

Antibiyotik kaç günde işe yarar?

Antibiyotiklerin etki göstermesi genellikle 1-3 gün içinde başlar, ancak tam bir iyileşme için antibiyotiğin öngörülen süre boyunca tam olarak alınması gereklidir.

Antibiyotik yarım bırakılırsa ne olur?

Antibiyotik yarım bırakılırsa, enfeksiyon tekrarlayabilir veya dirençli hale gelebilir. Antibiyotiği tamamen bitirmek enfeksiyonun tamamen yok olmasını ve tekrar oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Antibiyotiğin zararlarını azaltmak için ne yapmalı?

Antibiyotiğin zararlarını azaltmak için, doktorunuzun önerdiği şekilde almalısınız ve doktorunuzun talimatlarını takip etmelisiniz. Antibiyotiği alırken, bol su içmek ve probiyotikler almak da zararları azaltmaya yardımcı olabilir.

Antibiyotik kaç gün içinde bitirilmeli?

Antibiyotik genellikle 7-14 gün arasında bitirilmelidir. Ancak doktorunuz size farklı bir süre önermişse, onun tavsiyesini takip etmelisiniz.

Antibiyotik aç karna mı tok karna mı?

Antibiyotikler genellikle tok karna alınmalıdır. Ancak, bazı özel durumlarda doktorunuz farklı bir talimat verirse ona göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Antibiyotikten sonra ne içilmez?

Antibiyotiklerin emilimi azaltabileceği için, süt, yoğurt ve antiasitler gibi kalsiyum, demir veya magnezyum içeren içecekleri antibiyotikten sonra içmemelisiniz.

Hangi antibiyotik hangi hastalığa iyi gelir?

Hangi antibiyotiğin hangi hastalığa iyi geldiği hastalığın türüne ve enfeksiyonun kaynağına bağlıdır. Bu nedenle, doğru bir tanı konulduktan sonra doktorunuz size hangi antibiyotiği kullanmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Sulandırılmış antibiyotik kaç gün kullanılır?

Sulandırılmış antibiyotik genellikle 7-14 gün boyunca kullanılır, ancak ilacın türüne ve enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak değişebilir.

Boğaz enfeksiyonunda antibiyotik kaç gün kullanılmalı?

Boğaz enfeksiyonlarında antibiyotik tedavisi genellikle 7-10 gün boyunca sürdürülür.

Antibiyotik 1 saat erken içilirse ne olur?

Antibiyotik 1 saat erken alınırsa, ilacın etkisi azalmayabilir ancak düzenli aralıklarla alınması önemlidir.

Augmentin antibiyotik kaç gün kullanılır?

Augmentin antibiyotik genellikle 7-14 gün boyunca kullanılır, ancak enfeksiyonun şiddetine ve tedaviye yanıt verme durumuna bağlı olarak değişebilir.

Antibiyotik kaç saatte etki eder?

Antibiyotik genellikle alındıktan 2 saat sonra etkisini gösterir, ancak vücudunuzdaki enfeksiyonun türüne ve şiddetine bağlı olarak tam etki süresi değişebilir.

Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu