Güncel Fiyatlar

Devlet Hastanesi Yağ Aldırma Fiyatları 2023 (Özel Güncel Fiyatlar)

Günümüzde birçok insan genetik yapı, yaşam koşulları ve beslenme alışkanlıkları sebebiyle kilo vermekte zorlanıyor.  Düzenli spor ve diyet yapmakta zorlanan kişiler fazla yağlarından kolaylıkla kurtulmak için yağ aldırma (liposuction) yöntemine başvuruyor. Hal böyle olunca devlet hastanelerinde yağ aldırma fiyatları oldukça merak ediliyor. Biz de sizin için bu konuyu ayrıntılı şekilde araştırdık. Edindiğimiz bilgiler ile hazırladığımız içeriğimizde özel hastanelerde yağ aldırma fiyatlarını da bulabilirsiniz.

Yağ Aldırma (Liposuction)  Nedir?

Vücudun farklı bölgelerinde birikmiş olan yağların kalıcı olarak giderilmesini sağlayan yağ alma operasyonlarına liposuction denir. Kontrollü şekilde yapılmakta olan yağ emilimi sayesinde, kişiler daha ince bir görünüme kavuşur. Erkeklerde ve kadınlarda yağ hücreleri faklı bölgelerde yoğunlaşmıştır.  Ortak olarak, göbek ve bel bölgesinde yağ hücreleri çokça görülür. Farklı nedenlerle artan yağlar, yağ hücrelerinin içine yerleştikten sonra hacim olarak büyümeye sebep olur. Liposuction uygulaması ile bu yağ birikiminin önüne geçilmekte ve incelme sağlanmaktadır. Yağ aldırma işlemi hızlı iyileşme gösteren bir operasyondur. Bu nedenle kişilerin vücut şekillendirme ameliyatları arasında en çok tercih ettikleri yöntemdir.

Yağ aldırma uygulamasında vakumlama yöntemi ile hücre sayısı neredeyse yarı yarıya azaltılmaktadır. Ameliyat sonrası kişinin vücudunda yağ birikimi olsa bile büyük bir etki göstermeyecektir. Liposuction işleminde ince mikro kanüller kullanıldığından sonrasında belirgin bir iz kalmaz. İşlem yapılırken yağlar akışkan kıvama getirilir ve pratik şekilde dışarı çekilir.

Hangi Bölgelere Yağ Aldırma İşlemi Yapılır?

Yağ aldırma işlemi kilo verme yöntemi değil, vücut şekillendirme ameliyatıdır. Çoğu kişi bu operasyonun kilo verdirme amaçlı olduğu gibi yanlış bir bilgiye sahiptir.

Yağ aldırma işlemi sonrasında düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinirseniz, elde ettiğiniz şekilli vücudu kalıcı hale getirebilirsiniz.

Liposuction yapılan bölgeler şunlardır:

 • İç kol bölgesinde
 • Kalça
 • Uyluk
 • Baldır
 • Diz ve bilekler
 • Yanak
 • Ense
 • Çene altı
 • Boyun
 • Karın
 • Bel çevresi ve göbek
 • Meme (erkeklerde)

Devlet hastanesi yağ aldırma fiyatları 2023 yılı güncel fiyat listesi.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Lazer kullanılarak yapılan liposuction işlemlerinde, bölgesel yağlanmalar lazer aracılığıyla bir miktar eritilir. Daha sonra 0,5-1 mm’lik kesik açılarak yağlar vakumlanır.

Klasik liposuction işleminde ise bölgede 0,5-1 mm genişliğinde bir kesik açılır. Bölgedeki yağlar akışkan hale getirilir ve parçalanır. Vakum yöntemi kullanılarak ya da enjektör yardımıyla akışkan hale getirilmiş yağlar alınır.

Devlet Hastanesinde Yağ Aldırma Fiyatları 2023

Devlet hastanesinde yapılan yağ aldırma işlemlerinin devlet tarafından karşılanması için; ameliyat sebebinin bir sağlık sorunu olması gerekir. Estetik kaygılar ile yapılan başvurularda işlem ücreti SGK tarafından karşılanmaz.

SGK tarafından liposuction işleminin karşılanması için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Hasta bölgesel yağlanmalar sebebiyle ciddi sağlık sıkıntıları yaşıyor olmalıdır
 • Oluşan bazı hastalıkların vücuttaki yağ oranı sebebiyle ortaya çıkmış olması gerekir(kalp rahatsızlıkları, şeker, damar tıkanıklığı vb.)
 • Kişinin kronik hastalığı, yağ oranı sebebiyle sıkıntı yaratır hale gelmiş olmalıdır.

Bunun dışında kalan yağ aldırma işlemleri özel estetik sınıfına girer. SGK ve özel sigortalar dahi işlem ücretini karşılamaz.

Devlet hastanelerinde yapılan yağ aldırma işlemleri sigorta tarafından karşılanmasa bile, özel sağlık kuruluşlarında yapılan uygulamalara göre daha uygun fiyatlıdır. Yağ aldırma ücretleri devlet hastanelerinde 2023 yılı için 3.000-4.000 TL aralığında değişmektedir.

Devlet Hastanesinde Gıdı Aldırma Fiyatları

Devlet hastanelerinde gıdı aldırma işlemleri yapılmaktadır. Ciddi bir sağlık sorunu olmadığı sürece işlem ücreti sigorta tarafından karşılanmaz. Lüks estetik operasyon sınıfında kabul edilir.

Devlet hastanelerinde bu işlem 2.500 TL-3.000 TL aralığında yapılabilmektedir. Ancak devlet hastanelerinde sağlık sorunlarına liposuction ile müdahalenin öncelikli olarak yapıldığını, bu sebeple estetik kaygılar ile yapılan başvuruların ikinci plana atıldığını ve sıra gelmediğini hatırlatmakta yarar var.

Özel Hastanelerde Yağ Aldırma Fiyatları 2023

Günümüzde birçok özel hastane yağ aldırma işlemini sadece bir sağlık sorununu çözmek için değil, estetik güzellik sağlamak için de yapmaktadır.

İşlem bir sağlık sorunu teşkil etmediği sürece SGK kapsamında olmadığı için, özel hastanelerde ücret karşılığında yaptırabilirsiniz. Bunun için estetik kaygı yeterlidir, sağlık sorunu şartı aranmaz.

Fakat estetik kaygı ile gelen her hasta bu işlem için uygun değildir. Hastada bölgesel yağlanmanın müdahale edilebilecek ölçüde olması önemlidir. Ayrıca kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir.

Bu işlem için en ideal hastalar, deri elastikiyetini kaybetmemiş kişilerdir.

Vücut kitle endeksine bakılarak işlem yapma kararı alındığından, çok fazla kilosu olan kişiler de bu operasyon için uygun değildir. Vücut kitle indeksinizi ağırlığınızı boyunuzun karesine bölerek (kg/m2 hesaplayabilirsiniz.

Vücut kitle indeksi = Ağırlık / boy uzunluğunun karesi

Çıkan sonuç 32’den fazla ise liposuction işlemi için uygun değilsinizdir.

Örneğin; 1,60 m boy ve 55 kiloya sahip bir kişi için vücut kitle indeksi;

VKİ= 55/(1,60X1,60)=21,48

Bu kişi liposuction işlemi için uygundur.

Özel hastanelerde liposuction işlemi ücreti aşağıdaki gibidir:

2023 yılı için özel hastanelerde liposuction işlemi ücreti 5.000 TL-20.000 TL aralığında değişmektedir.

Fiyat değişikliğini etkileyen faktörler ise şu şekildedir:

 • Uygulamayı yapacak doktorun tecrübesine
 • Hastanın hastanede yatış yapmasına gerek olup olmadığına
 • Alınacak olan yağ miktarına
 • Kullanılacak malzemelere
 • Operasyonun gerçekleştirileceği hastaneye göre değişkenlik göstermektedir.

Bölgesel Yağ Aldırma Fiyatları 2023

Bölgesel yağ aldırma özel klinik fiyatları hem kadınlar hem de erkekler tarafından oldukça merak edilmektedir. İşlemin fiyatını değiştiren birçok etken bulunmaktadır. Kaç bölgeye uygulama yapılacağı ve alınacak yağ miktarı bunlardan en önemlileridir.

Yağ aldırma işleminin uygulanacağı bölge sayısı arttıkça işlem süresi de o miktarda artacaktır. Bu da otomatik olarak fiyata yansıyacaktır.

Seçtiğiniz doktor, klinik ya da özel merkez fiyatı etkileyen diğer faktörlerdir.

Bölgesel yağ aldırma fiyatları, iller için ortalama olarak aşağıdaki tabloda mevcuttur.

ŞehirYağ Aldırma Operasyonu Ortalama Fiyatlar
İstanbul10.000 TL – 25.000 TL
Ankara7.500 TL – 20.000 TL
İzmir8.000 TL – 25.000 TL

Verilen fiyatlar bilgilendirme amaçlıdır. Uygulamayı yaptırmak istediğiniz merkez ile görüşerek en güncel fiyatı öğrenebilirsiniz.

Karından Yağ Aldırma

Karın yağı aldırmak için en fazla tercih edilen yöntem liposuctiondur. Karın bölgesine küçük kesikler açılır ve hortumlar sokularak deri altında birikmiş fazla yağlar çekilir. İşlem genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenle hasta işlem esnasında acı hissetmez. Yağların çekilmesi tamamlandıktan sonra minik kesikler dikilir ve ameliyat sonlandırılır.

Eğer hastanın karın bölgesinden fazla miktarda yağ alındıysa ya da deride sarkma mevcutsa (hamilelik sonrası, fazla miktarda kilo verme sebebiyle) liposuctiona ek olarak karın germe de bu ameliyat sırasında yapılabilir.

Bu işlemler sonucunda karın bölgesi fit ve düz bir görünüme kavuşur.

Etkiyi kalıcı hale getirmek için düzenli beslenme ve spor programı uygulamak önemlidir.

İstanbul’da Liposuciton Yapan Devlet Hastaneleri

İstanbul’da liposuction işlemini uygulayan pek çok özel merkez ve hastane vardır. Bunun yanı sıra devlet hastanelerinde de yağ aldırma işlemi yapılmaktadır. Bu devlet hastanelerine örnek olarak İstanbul Bahçelievler Devlet Hastanesi’ni verebiliriz.

Ancak işlemi uygulayan devlet hastanelerinin listesini vermek doğru olmayacaktır. Bunun sebebi liposuction uygulanacak bölgenin önemli olmasıdır. Devlet hastanelerinde genellikle karın, bel çevresi yağ aldırma operasyonları yapılır. Ancak uygulamanın farklı bölgelere de yapıldığı devlet hastaneleri mevcuttur.

Liposuction yaptırmayı düşündüğünüz devlet hastanesi ile iletişime geçerek, uygulama bölgesini de belirtip bilgi almanız faydalı olacaktır.

Ankara’da Liposuction Yapan Devlet Hastaneleri

 Liposuction işlemi için İstanbul devlet hastanelerinde bahsettiğimiz durum Ankara hastaneleri için de geçerlidir.

Örnek vermek gerekirse, liposuction uygulaması Ankara Sincan Devlet Hastanesi’nde yapılmaktadır. Ancak en doğru bilgiyi almak için operasyonu yaptırmak istediğiniz devlet hastanesiyle, uygulama bölgesini de belirterek görüşme yapmalısınız.

Erkeklerde Yağ Aldırma İşlemi

Erkeklerde yağlanma karın, göbek çevresi, bel çevresi ve göğüs bölgesinde diğer bölgelere oranla daha fazla görülmektedir. Daha az sıklıkla gıdı ve ense kısmı da erkekler tarafından rahatsızlık duyulan bölgelerdendir.

Estetik görünüşün zaman geçtikçe daha fazla önem kazandığı bu günlerde, erkekler de bu şikâyetler ile yağ aldırma operasyonlarını tercih etmektedir.

Özellikle hormonal sıkıntılar ya da sağlıksız beslenme sebebiyle oluşan meme büyümesi, erkeklerde uygulanan liposuction işlemlerinde ilk sırayı almıştır.

Yağlanmanın olduğu bölgeye işlem yapıldıktan sonra fiziksel ve psikolojik açıdan rahatlık sağlanmış olur.

Kimlere Liposuction Yapılmaz?

Aşağıdaki şartları taşıyan hastalara liposuction uygulaması yapılmaz:

 • Sağlık durumu kötü olan hastalarda, diyabetli kişilerde, kalp rahatsızlığı olanlarda, metabolizmaya bağlı hastalıkları olanlarda liposuction uygulamasına karar vermek için birçok test yapılır. Bu sonuçlara göre doktor tarafından işlem yapılabilir ya da iptal edilir.
 • Hamileler ve yeni doğum yapmış kadınlara uygulama yapılmaz. Gebelik tamamlanıp, doğum gerçekleştirildikten sonra bir süre beklenmelidir. Bu süreye doktorunuz karar verecektir.
 • Sigara kullanan kişilere uygulama yapılması için sigara kullanımının bırakılması önerilir.
 • Sık sık kilo alıp veren kişilerde derinin içinde boşlamalar olduğu ve deri elastikiyetini kaybettiği için liposuction uygulaması çok sağlıklı değildir. Uygulama yapılması tavsiye edilmez.
 • Çeşitli nedenlerle cilt elastikiyetini kaybetmiş kişiler bu işlem için uygun değildir. Deri altından yağlar çekildikten sonra vücudun kendini toplayıp şekillenmesi tamamen bu şarta bağlı olduğundan, cilt elastikiyeti olmayan kişilere uygulama yapılmaz.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction işlemi sonrasında 15 gün boyunca özel olarak üretilmiş korselerden giymeniz önerilmektedir. Gece ve gündür giyeceğiniz özel korse sayesinde bölgede ödem oluşması önlenir, sıkılaşması kolaylaşır. Korsenin kullanım süresini hastadan alınan yağ miktarı belirler ve uygulamayı yapan kişi tarafından bilgilendirmesi yapılır.

İşlemden sonra ödem ve şişlik görülmesi normal bir durumdur. Zamanla şişlikler iner ve morluklar yok olur. Ağrının çok olduğu durumlarda kullanmanız için ağrı kesici önerilmektedir.

3-4 hafta içinde normal egzersiz yapmanızda, 4-6 hafta sonrasında ise denize girmenizde herhangi bir sorun yoktur.

Göbek Yağı Aldırma Zararları Nelerdir?

Liposuction uygulamasının zararları olup olmadığı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Anestezi altında yapılan cerrahi bir işlem olduğundan belli riskler bu uygulamada da mevcuttur.

İşlem sırasında anesteziye karşı oluşan bir reaksiyon hayati tehlike taşıyabilmektedir. Ancak bu risk tüm cerrahi işlemlerde mevcuttur.

Uygulamayı yapan kişi mutlaka doktor olmalıdır. Merdiven altı diye tabir edilen merkezlerde, eğitimsiz kişilerce yapılan uygulamalar ciltte deformasyona ve dalgalanmaya, enfeksiyona hatta hayati tehlikeye bile yol açabilmektedir.

Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu