Gündem

Green Card Fotoğraf Ölçüleri Ayarlama (DOĞRU ÖLÇÜLER)

Green Card almak, ABD’de yaşamak ve çalışmak isteyen birçok kişi için hedeflerinden biridir. Ancak, başvuru yapmadan önce, fotoğrafınızın doğru ölçülere sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Bu makalemizde sizlere Green Card fotoğraf ölçülerini doğru ölçülerle ayarlamayı göstereceğiz. Gösterdiğimiz ölçüleri kullanarak 2023 yılında Green Card başvurunuzu yapabilirsiniz.

Green Card Nedir?

Green Card, resmi adıyla Amerika Birleşik Devletleri Daimi İkamet İzni, yabancı uyruklu kişilere ABD’de kalma ve çalışma izni veren bir belgedir. Green Card sahibi olursanız, ABD’de çalışma, eğitim ve seyahat etme özgürlüğüne sahip olursunuz ayrıca Amerika’da oturum izni alabilirsiniz.

Green Card sahibi olmak istiyorsanız, birçok şartı yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar, ABD vatandaşı olmayan kişilerin ABD’de yaşamasına izin veren yasal yolları açıklar. Green Card başvurusu, fotoğrafınızın doğru boyutlarda ve ölçülerde olması gerektiği için, doğru fotoğrafı çekmeniz son derece önemlidir.

Green Card Fotoğraf Ölçüleri 2023

Green Card başvurusu için fotoğraf ölçülerini gösteren aşağıdaki tablo, başvuru yapacakların fotoğraflarını hazırlarken göz önünde bulundurması gereken önemli bir kaynaktır. Bu tablodaki fotoğraf ölçülerine göre fotoğraf çekiminizi yapabilirsiniz.

Green Card Fotoğraf ÖlçüleriÖlçüler
Fotoğrafın BoyutuKare, 5cm x 5cm
Odak NoktasıBaşın tam ortası
Baş-Çene Arası Uzaklık25mm-35mm
Göz ve Alt Kenar Arası Uzaklık28mm-35mm
Green Card Fotoğraf Ölçüleri Tablosu
Green Card Örnek Fotoğraf

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card’a sahip olmak için birtakım başvuru süreçleri ve belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Aşağıda bulunan listede Green Card başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını detaylarıyla açıklayacağız.

Green Card başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor:

 • Green Card resmî web sayfası üzerinden belirlenen tarihlerde başvuru yapmalısınız.
 • Başvuruda kullanılan fotoğrafın, gerekli ölçülerle ve mevcut halimizle birebir uyumlu olması gerekmektedir.
 • Başvuru sonrasında verilen size bir numara verilecektir. Bu Onay numarasını mutlaka saklamalısınız.

Green Card Başvuruları U.S. Department of State tarafından belirlenmektedir. Başvuru yapmaya çalıştığınızda “Şuanda girişler kabul edilmemektedir” gibi bir mesajla karşılaşırsanız başvuru tarihlerini beklemeniz gerekmektedir.

Green Card Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalı?

Green Card başvurunuzda en önemli kriterlerden biri başvurunuzda kullanacağınız fotoğrafın ABD göçmenlik bürosu USCIS tarafından belirlenen şartlara uyumlu olmasıdır. Yapacağınız başvurunuzun reddedilmemesi için kesinlikle takip edilmesi gereken kurallardır.

Aşağıda vereceğimiz tabloda bulunan Green Card fotoğraf özellikleri sayesinde başvurunuzda kullanacağınız fotoğrafınızı en uygun şekilde ayarlayabilirsiniz:

Fotoğraf ÖzellikleriNasıl Olmalı?
Fotoğraf ÖlçüleriFotoğrafınızın ölçüsü 2 x 2 inç yani 5 x 5 cm olmalıdır.
ArkaplanTek renkli, genellikle beyaz veya açık renkler tercih edilmelidir.
Çekim TarihiBaşvuruda kullanacağınız fotoğraf en fazla altı ay önce çekilmiş olmalıdır.
Baş PozisyonuBaşınız öne doğru eğik olmamalı ve başınızın üst kısmı çerçevenin dışına taşmamalıdır.
KesimBaşınızın ve omuzlarınızın çerçeveye tam oturması için düzgün kesilmelidir.
BilgilerFotoğrafınızın altında isminiz, doğum tarihiniz ve ülkeniz gibi bilgiler yer almalıdır.
Green Card Fotoğraf Özellikleri Tablosu 2023

Green Card Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Green Card başvurunuzda kullanacağınız fotoğrafı nasıl çekeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Başvurunuzda kullanacağınız fotoğrafın doğru şekilde çekilmiş olması oldukça önemlidir. Unutmayın, başvurunuzda yanlış fotoğraf gönderimi sağlarsanız başvurunuz kabul edilmeyecektir.

 1. Fotoğrafınızın arkasında beyaz veya soluk bir renkli arka plan olmalıdır. Duvar, perdeler veya bir kağıt parçası kullanabilirsiniz.
 2. Yüzünüzü doğal bir ışık altında çekerseniz fotoğrafınız daha uyumlu olacaktır. Eğer evde çekmek istiyorsanız, pencere yanında durmanız yeterli olacaktır.
 3. Fotoğraf tam önden ve düz bir açıyla çekilmelidir. Baş ve omuzlar açıkta olmalıdır.
 4. Fotoğrafı çekerken yüz ifadeniz nötr olmalıdır. (Gülümseme, kaş kaldırma, göz kırpma vs olmamalıdır.)
 5. Fotoğrafta gözlük takılmamalıdır.
 6. Fotoğrafınızın karesinde başka kişiler veya nesneler olmamalıdır.
 7. Fotoğrafınız çekilirken kafanıza şapka, bere gibi aksesuarlar takmamalısınız.

Doğru fotoğrafı çekebilmek için yukarıda bulunan maddeleri uygulamalısınız. Böylelikle Green Card başvurunuza en uygun fotoğrafı çekebilirsiniz.

Green Card Foto Ölçüleri Ayarlama

Green card başvurunuzda kullanacağınız foto boyutu 5cm – 5cm olmalıdır. Fotonuz kare olmalı ve ayrıca başınız bu karenin tam odak noktasında ortalı şekilde gözükmelidir. Fotoda baş üzerinden çenenin altına kadar olan bölüm ortalama 25mm ve 35mm arasında olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Bunun dışında Green Card foto ölçülerinde dikkate alınması gereken durumlardan biri göz hizasından fotonun alt hizasına kadar olan kısım yaklaşık 28mm ve 35mm arasında olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Green Card Fotoğraf Kontrol Etme Sitesi 2023

Green Card başvurusu için çekmiş olduğunuz fotoğrafın başvuru şartlarına uyup uymadığını kontrol etmek istiyorsanız aşağıda gösterdiğimiz yöntemi takip etmelisiniz. Bu yöntem sayesinde fotoğrafınızın başvuru için uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz:

 • Green Card fotoğrafınızı kontrol etmek için buraya tıklayın.
 • Açılan sayfada “Fotoğraf Yükle” kısmına başvurunuzda kullanacağınız fotoğrafınızı yükleyin.
 • Fotoğraf yüklendikten sonra site sizin koymuş olduğunuz fotoğrafı analiz edecektir. Analiz sonuçları karşınızdadır.
 • Analiz sonuçlarının hepsi olumlu ise bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
Green Card Fotoğraf Kontrolü Örnek Sonucu
 • Bir sonraki adıma geçtikten sonra karşınıza sorular çıkacaktır. Bu soruları kesinlikle doğru yanıtlamalısınız. Eğer doğru yanıtlamazsanız site sizin resmini yanlış kontrol eder ve Green Card başvurunuz onaylanmayabilir.

Bu soruları doğru şekilde işaretledikten sonra eğer fotoğrafınız Green Card başvurusuna uyumluysa “Fotoğrafınız uyumludur” yazısıyla karşılaşacaksınız. Eğer fotoğrafınız uyumlu değilse

Green Card Sonuçları

ABD Freetown Büyükelçiliği, DV 2023-2024 Green Card çekilişi için başvuruların 5 Ekim-8 Kasım 2022 tarihleri arasında yapıldığı bilinmektedir. Başvuru süreci sona erdi ve başvuru yapanlar şimdi sonuçlarını merakla bekliyorlar.

Green Card başvuru sonuçları 6 Mayıs 2023 Cumartesi tarihinde açıklanacaktır. Başvuru yaptıysanız başvuru sonuçlarını belirlenen tarihte ABD Göçmenlik Bürosu’nun resmi web sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Instagram Çift Profil Fotoğrafı Ekleme Nasıl Yapılır? öğrenmek istiyorsanız bu konuyla ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Green Card Fotoğrafı Çeken Yerler 2023

Green Card fotoğrafı çektirmek istiyorsanız aşağıda verdiğimiz listeden size uygun olan fotoğrafçıyı seçerek Green Card başvurunuzda kullanacağınız fotoğrafını çektirebilirsiniz. Fotoğrafçıya gittiğinizde Green Card başvurusunda kullanacağınız fotoğrafın özelliklerini fotoğrafçıya söylemelisiniz. Green Card başvurusunda kullanacağınız fotonun 5cm x 5cm olması gerektiğini söylemelisiniz. Green Card fotoğrafı çeken yerleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

Fotoğraf DükkanıŞehirGreen Card Fotoğrafı Çeken Yerlerin Adres Bilgileri
Hera Wedding StoryİstanbulÜsküdar Mahallesi, Halk Cad. No: 1/1 Üsküdar/İstanbul
Ajans Yeditepe FotoğrafçılıkİstanbulOsmanağa Mahallesi, Söğütlüçeşme Cad. No: 54/1 Kadıköy/İstanbul
Studyo Class FotoİstanbulAtatürk Mahallesi, Alemdağ Cad. No: 97/1 Ümraniye/İstanbul
Plato Bahar WeddingİstanbulArnavutköy Merkez Mahallesi, İmrahor Cad. No: 2 Arnavutköy/İstanbul
MD AjansİstanbulZümrütevler Mahallesi, Bağdat Cad. No: 17/1 Maltepe/İstanbul
Green Card Fotoğrafı Çeken Yerler

Green Card İle Amerika’ya Gidenler Ne İş Yapar?

Green Card sahibi olanlar, Amerika’ya gittiklerinde birçok farklı işte çalışabilirler. Örneğin, birçok Green Card sahibi, restoranlar, oteller veya diğer hizmet sektörlerinde iş bulabilir. Ayrıca Green Card’a sahip olursanız mühendislik, sağlık, teknoloji ve finans gibi alanlarda da çalışma fırsatınız olacaktır.

Green Card çıktıktan sonra Amerika da yaşamak zorunda mıyım?

Hayır, Green Card sahibi olarak Amerika’da yaşamak zorunda değilsiniz, ancak bazı yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekebilir.

Green Card başvuru ücreti ne kadar?

Green Card başvurularında herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Ücretsiz başvuru yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu