Sosyal Medya

İnstagram’da Mesaj İstekleri ve Kapatma Yöntemi (En Kolay)

İnstagram’da takip ettiğiniz ve sizi takip eden kişiler ile mesajlaşabilirsiniz. Fakat sizin takip etmediğiniz ve sizi takip etmeyen bir kişi size ileti yolladığı zaman ”Mesaj İsteği” olarak size gelir. İnstagram mesaj istekleri kapatma, gelen dm istekleri silinmesi, gizleme yöntemi, ayarları, geri çevrilen mesajlar nerede, DM’ ye nasıl bakılır, mesaj engeli nedir, gelenleri görememe sebepleri nelerdir?  İnstagram’da Mesaj İstekleri ve Kapatma Yöntemi (En Kolay)! yazımızda araştırdık.

İnstagram Mesaj Ayarları

İnstagram ayarlarınızdan gelen mesajları ve grup iletilerini seçme şansınız var. Dilerseniz herkese açabilir veya sadece takip ettiğiniz kişilere özel seçeneğini seçerek dışarıdan gelecek olan dmleri engelleyebilirsiniz. Grup konuşmalarına izin ver ve herkesin mesaj göndermesine izin ver seçeneklerini ayarlar bölümüne giriş yaparak gizlilik bölümünden çözümleyebilirsiniz. Devam ederek gelen dm’leri kapatma ve gizleme yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

İnstagram Gelen Mesajları Gizleme Yöntemi

İnstagram üzerinde size gelen mesajları gizli tutarak barındırabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Whatsapp, Facebook ve diğer uygulamalarda gelen iletileri gizleme yöntemi bulunuyor. Fakat instagram için bu şuan için geçerli değildir. Gelen dm’yi silebilir yada kişinin gönderisini reddederek kaldırabilirsiniz. Bunun dışında mesajı gizleme işlemini gerçekleştiremezsiniz.

İnstagram Mesaj İstekleri Kapatma

İnstagram DM bölümü kullanıcılar için son derece önemli bir yerdir. Bazen bazı kişilerin mesaj atmasından rahatsız olabilirsiniz. İstemediğiniz birinin size yazması sizi rahatsız ediyor ise yapmanız gerekenler çok basit. Bu adımları hep beraber yöntemleri ile anlatalım.

İlk olarak, size yazan kişinin mesajlarını görmek ve iletisini maddiyardim.com almak istemiyorsanız, kişinin profiline giderek engelleyebilirsiniz. Bu sayede artık sizi göremeyecek ve hiç bir şey yazamayacaktır. Bir diğer yöntem ise, gelen kutunuza giderek kişinin üzerine basılı tutun, sonrasında orada çıkan butonlarda bildirimleri sessize al seçeneğine tıklayın. Böylece artık karşı taraf size ileti gönderse bile bildirimi almayacaksınız. Bu da sizin için geçerli değil ise;

 • İnstagram ayarlarınıza giriş yapın.
 • Daha sonra gizlilik bölümüne girin.
 • Ekranda mesaj, hikaye gizleme ve kapatma bölümü olacak.
 • Oradan gizleme seçeneği ile mesaj bölümünü seçerek sadece takip ettiğiniz veya takipleştiğiniz arkadaşlar, herkes bölümlerinden birini seçerek dışarıdan dm gelmesini engelleyebilirsiniz.

Unutmayın. Mesaj iletilerini tamamen kapatmanız mümkün değildir. Sadece arkadaşlarınız seçeneği ile ekli olmayan kişilerden ileti gelmesini engelleyebilirsiniz.

İnstagram Mesaj İstekleri Silinir mi?

Güncelleme esnasında gelen kutusunda da farklı işlemler ortaya çıkmıştır. Yapılan bu işlemlerden bir tanesi de gönderilen mesajlarda herhangi bir bildirim gitmeden silinmesi olmuştur. Bu özellik sayesinde yanlışlıkla birine gönderdiğiniz veya başkasına gönderilen bir özel gönderinin silinmesi mümkündür.

Aniden gelen iletinin kaybolması gönderen kişinin hemen silmesinden dolayıdır. Üzerine tıkladığınız da herkesten sil seçeneği işaretlendiği için mesaj ortadan kaybolur yani silinir. Kendi kendine silinmesi mümkün değildir. Bazen gelen kutunuzdaki içerikler kendiliğinden silinebilir. Bunların belirli sebepleri ise;

 • Telefon üzerinden önbellek temizlemesinde telefon üzerindeki uygulama ve içerisindeki verileri sildiğinizde,
 • Telefonda yeterli yer olmadığı için başka bir uygulama kullanıldıysa ve virüs hesaba bulaştıysa,
 • Başka bir mobilden veya PC’ de oturum açık kaldıysa ve içerisine başka biri girdiyse yada virüs hesabınıza bulaşmışsa.

Bu durumlarda hesabınızdaki özel iletiler kendiliğinden silinebilir. Bunların dışında böyle bir şey pekte mümkün değildir.

İnstagram Mesaj İstekleri Görünmüyor Neden?

İnstagramda mesaj istekleri ya da bir diğer değiş ile gizli mesaj kutusuna ulaşamıyor göremiyor iseniz aşağıdaki işlemleri uygulayın.

 • İlk olarak ana sayfanızda bulunan gelen kutusu işaretine girin.
 • Burada size ait ileti var ise istekleri göreceksiniz.
 • Tıklayarak gelen mesajları görebilirsiniz.
 • Takip etmediğiniz veya takipçiniz olmayan kişilerin gönderilerini orada görebilirsiniz.
 • Kişinin gönderimini açtığınızda karşınıza izin ver veya geri çevir seçeneği çıkacak.
 • İzin ver seçeneğine dokunduğunuzda karşı tarafa okundu bilgisi gönderilecek.
 • Geri çevir seçeneği ile okundu bilgisi gitmeden kişinin mesajı silinecektir.

Bir diğer yöntem ise;

 • Uygulamanın sağ üst kısmındaki ikonuna tıklayın.
 • Sonrasında direkt kutunuza girin. 
 • Gizli mesajınız var ise mavi bildirim gözükecek.
 • Son olarak gizli mesaj kısmına tıkladığınız da kutunuza yöneleceksiniz ve gönderilenleri görebileceksiniz.
 • Bu yöntem ile tüm mesajlarınızı ve gizli olanları görebilirsiniz.

İnstagram Mesaj İsteği Reddedilince Karşı Tarafa Bildirim Gider mi?

Gelen dm isteği reddedildiğinde karşı tarafa bildirim gitmez. İletiyi açtınız ve gelen gönderi için engelle veya reddet seçeneğini seçerek mesajı kaldırdığınızda karşı tarafa bildirim gitmez. Mesaj karşı tarafta kalır. Ancak izin ver seçeneğine tıkladığınız da karşı taraftaki kişiye görüldü bilgisi gider ve okuduğunuzu, gönderdiği iletiyi gördüğünüzü görebilir. Onun dışında reddettiğiniz de görmesi söz konusu değildir.

İnstagram’da Geri Çevrilen Mesajlar Nerede?

Size gelen dmleri geri çevirdiğinizde bu iletiler arşivlenmez. Geri çevirip engellediğiniz mesajların tümü silinir ve siz geri getiremezsiniz. Ancak karşı tarafta size atılan gönderi durur. Karşı taraf bu iletiyi silene kadar dm kutusunda duracaktır. Sizler geri çevirme seçeneğine tıkladığınızda bir daha gönderen kişiyi ve iletiyi göremezsiniz. Böyle bir şey mümkün değildir. ?

İnstagram DM’ye Nasıl Bakılır?

Gelen dm kutusuna nasıl ulaşacağınızı ve mesajları nasıl göreceğinizi sizin için anlattık.

 • Ekranınızın sağ üst kısmında yer alan  simgeye dokunun.
 • Önünüze size gelen mesajlar, hikaye yanıtları, emojiler ve kimlerin gönderdiği çıkacaktır.
 • Ayarlar bölümünden bildirimi al ve bildirim gönder seçeneği ile gelen gönderilerin bildirimini alabilirsiniz.

İşte bu kadar! Okumaya başlayabilirsiniz. ?

İnstagram DM Engeli Nedir?

Uygulama üzerinden 1 saat ve gün içinde ortalama olarak 15-20 farklı kişiye mesaj göndermeniz halinde instagram tarafından mesaj engeli yersiniz. Eğer engel yerseniz başka bir kişiye gönderim yapamaz ve DM kısmını kullanamazsınız. 24 saat bekleyerek tekrar deneyebilirsiniz. Hesabınız incelendikten sonra tekrar etkileşiminiz açılacaktır. 24 saat veya 48 saat sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz İnstagram Çekiliş Kazanma Yolları yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu