İş Dünyası

Sermayesiz Yapılacak İş Fikirleri (Sıfırdan İş Fikirleri)

Türkiye’de yaşayan yeni iş kurmak isteyen çoğu girişimcinin ortak sorunu olan sermayesizliktir. Yetersiz sermaye sorunu yaşayan girişimciler hayal ettikleri bir iş fikrini gerçekleştirme konusunda sorun yaşıyorlar. Kurmak istediğiniz iş için yeterli sermayeniz yok ise sermayesiz iş fikirlerinden birini yaparak hayalini kurduğunuz iş için sermaye oluşturabilirsiniz. Alıcısı-müşterisi hazır iş fikirleri ile kısa sürede sermaye oluşturup dilerseniz işe devam edebilir ya da hayalini kurduğunuz işi gerçekleştirebilirsiniz.

Sermayesiz iş fikirleri ile son zamanlarda aylık 20-30 bin lira kazanç elde eden insanlar bulunmaktadır. Bu işlerden elde edeceğiniz kazanç büyük oranla iş içinde gösterdiğiniz çaba ile ilgilidir. Bir işe para vermeden yapılabiliyorsa o iş fikrinde rekabet yüksektir ve uzun saatler ile çabalamanız gerekecektir.

Sermayesiz iş fikirlerinden örnekler aşağıdaki gibidir:

1.Danışmanlık Yapmak

Danışmanlık, bir konu üzerinde uzmanlaşmış ve kendisini o konu üzerinde fikir danışan insanlara verilen isimdir. Danışmanlık yapmak konusu içerisinde birçok meslek grubu vardır. Bu meslek gruplarından bazıları şunlardır:

 • Yönetim danışmanlığı
 • Sanat danışmanlığı
 • Spor danışmanlığı
 • Sağlık danışmanlığı
 • Psikolojik danışmanlık
 • Beslenme danışmanlığı
 • İş ve meslek danışmanlığı
 • Yatırım danışmanlığı
 • Evlilik danışmanlığı

Yönetim danışmanlığı yaparak para kazanma: alanında uzman kişiler tarafından organizasyon, uygulama yöntemleri ya da şekilleriyle alakalı problemlerin belirlenmesi bu problemlere yönelik çözümler üretilmesi v.b konularında yapılan hizmetlerdir. Yönetim danışmanlığı şirketler için büyük öneme sahip bir meslek grubudur. Bu işi olması gerektiği gibi yerine getiren kişiler güzel ve büyük kazançlar elde edebilirler. 

Sanat danışmanlığı yaparak para kazanma: özel-resmi kurum, kuruluşlarda, müze ve sergilerin düzenlenmesinde sanat alanında uzmanlaşmış ve bu alanda çeşitli hizmetler veren kişilerdir. Birçok ünlü ismin kişisel sanat danışmanı vardır. Sanat danışmanlarından evleri, çalışma alanlarını uygun şekilde dekore etmesini isterler ya da çeşitli sanat koleksiyonları için eser temini yapmalarını, bu eserlerin özelliklerini, teslimatı v.b konularla ilgilenerek hizmet sağlarlar.  Bu alanda hizmet veren kişilerin kendilerini geliştirerek elde edebilecekleri kazançları daha yüksek oranlara ulaşabilirler.

Spor danışmanlığı yaparak para kazanma: danışmanlarına uygun beslenme planı, vücut geliştirme, kilo alma, kilo verme ya da herhangi bir sportif sakatlık sonrasında yapılacak çalışmalar için plan hazırlayan ve uygulanmasında yardımcı olan kişilerdir. Spor danışmanlığından iyi kazanç elde etmek için spor konusunda kendinizi uzun yıllar geliştirmiş olmanız gerekiyor.

Sağlık danışmanlığı yaparak para kazanma: günümüzde sağlıkla veya sağlıklı yaşam konusunda problemler yaşayan kişilere yapılan bir danışmanlık örneğidir. Hastalara sağlık konusunda pozitif düşünceler empoze etme, problemlerle yüzleşme yöntemlerini öğretme, çeşitli endişe ve korku gibi duygularından kurtulma v.b konularda yardımcı olan kişilerdir. Bu alanda hizmet vererek kendinizi geliştirdiyseniz sağlık danışmanlığı yaparak iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Psikolojik danışmanlık yaparak para kazanma: psikolojik danışmanlık çoğu zaman psikiyatristlerle karşılaştırılmaktadır. Psikolojik danışmanlık hastalık düzeyindeki kişilerle ilgilenemezler. Psikolojik danışmanlık için lisans düzeyinde PDR olarak bilinen psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olmanız gerekir.

Beslenme danışmanlığı yaparak para kazanma: günümüz şartlarında fast-food nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan kişilerdir. Birçok alanda kişilere hizmet veren beslenme danışmanları, kazancı yüksek danışmanlık grupları arasındadır.

İş ve meslek danışmanlığı yaparak para kazanma: mezun olduğunuz alanla ilgili çalışma hayatı istemiyorsanız. Şansınızı bu alan üzerinde deneyebilirsiniz. İş ve meslek danışmanlığı üzerine hazırlanan sınavları vermeniz ve bu alanda eğitim almanız gerekiyor. Tüm şartlar oluşturulduktan sonra iş ve meslek danışmanı olarak hem kamu hem de özel sektör alanlarında çalışabilirsiniz.

Yatırım danışmanlığı yaparak para kazanma: yatırım, ekonomi kısacası para ile ilgili konularda uzmanlaşmış kişiler, yatırım yapmak isteyen kişilerin ne yönde yatırım yapmaları gerektiği konusunda yardımcı olurlar. Yatırım konusunda uzmanlaşmış ve kendinize güveniyorsanız bu meslek grubu üzerinde çalışabilirsiniz.

Evlilik danışmanlığı yaparak para kazanma: günümüz şartlarında artan boşanma oranlarının artması ve sorunlu evliliklerin yaşanması nedeniyle evlilik danışmanlığı ortaya çıkmıştır. Evlilik danışmanlığı yapabilmek için düzenlenen belirli eğitim ve sertifika programlarına katılmalısınız. Bu eğitimlere katılabilmek için psikolojik, tıp, çocuk gelişim v.b bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Gerekli olan şartları taşıyorsanız bu alanda kendinizi geliştirerek para kazanabilirsiniz.

Gibi alanlarda uzmansanız ve insanlarla iletişiminiz güçlü, çözüm odaklı düşünebilme, yaratıcı ve yenilikçi v.b özellikleri taşıyorsanız danışmanlık yaparak para kazanabilirsiniz. Danışmanlık yaparak ne kadar kazanç elde edeceğiniz çalışma şeklinize, yöntemlerinize, ne derece uzman olduğunuza ve danışmanlık hizmeti vereceğiniz alana göre değişiklik gösterebilir. Danışmanlık yaparak aylık kazanç ortalama olarak 2.000 ile 20.000 TL arasında değişebilir. 

2. Seyyar Satıcılık

Dışarı çıktığımızda genellikle hareketli sokaklarda, caddelerde kokularıyla iştahımızı kabartan lezzetler seyyar satıcı araçlarında daha da lezzetli oluyor. Üniversite, okul yanları, konserler ve festivallerde ya da şehrin kalabalık yerlerde seyyar satıcılar hem ekonomik hem de farklı gıda seçenekleriyle birçok insanın gönlünde taht kuruyorlar.

 Seyyar satıcı olarak nasıl para kazanılır?

Sağlık koşullarına uygun olarak seçeceğiniz gıdaları taze ve kaliteli bir hizmet ile müşterilerinize satış sağlarsanız kısa bir süre içinde tercih edilen ve tanınan bir seyyar satıcı olabilirsiniz. Seyyar gıda satışına başlamak için gerekli izinleri almalısınız. Seyyar satıcılık yapacağınız bölgedeki belediyeden izin almalısınız. Belediye izin verdiği takdirde size bir ruhsat verecektir. Bu ruhsat sayesinde satış yapabilirsiniz.

Seyyar satıcılık için gerekli belgeler nelerdir:

Aşağıda yazılı olan belgeler gıda üzerine satış yapmak istediğinizde sizden istenen belgelerdir. Eğer satışını gerçekleştireceğiniz ürünler gıda değilse başka belgeler isteyebilirler. Başvuru yaptığınız zaman belediye zabıta amirliği ruhsat vermesi halinde satışa başlayabilirsiniz. Satış yapacağınız yerdeki belediyenin sizden isteyeceği belgeler;

 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Gıda sicil belge fotokopisi
 • Gıda üretim izin belgesi
 • Herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmadığına dair doktor raporu
 • SGK’dan herhangi bir geliri olmadığına dair belge

Seyyar satıcılık için aranan şartlar nelerdir?

Belediyeye başvurulduktan sonra ruhsat için aranan şartlar şunlardır;

 • İkametgâhın satışın gerçekleştireceği belediyenin sınırları içerisinde olması
 • Satılacak ürün gıda ürünü ise gıda sicil belgesi ve gıda üretim izin
 • SGK’ dan alınan hiç bir gelirin olmadığına dair belge
 • Temizliğe özen göstermek
 • Satıcının gereken bütün hijyen koşullarına uygun şekilde satış gerçekleştirmesi
 • Belediye ekiplerinin denetimi anında gerekli olan belgelerin hazırda bulundurulması
 • Belediyenin belirlediği yerde ve saatlerde satış gerçekleştirilmesi

Türkiye’de tercih edilen seyyar satılan yiyecekler: su, pilav, bardakta mısır, kestane, köfte ekmek, meyve, midye, simit, kahve, patates, dondurma v.b yiyeceklerdir.

Seyyar satıcılık ile ne kadar kazanç elde edilir: satışını yapacağınız ürünleri daha az maliyetle temin edip yüksek fiyattan satış yaptığınızda yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Aylık kazancınız satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlere göre değişiklik gösterebilir. Seyyar satıcılık aylık kazanç 4-20 bin TL’dir.

Belediyeden izin almadan seyyar satıcılık cezası: zabıta denetimlerini sırasında yazılan cezanın tutarı satılan ürünün türüne göre farklılık gösterebilir. İzin almadan seyyar satıcılık yapmanın cezası kabahatler kanuna göre 154 TL olarak benimsenmiştir.

3.Spotçuluk Yapmak

Evimizde lazım olur diye alıp kullanmadığımız ya da az kullandığımız birçok eşya vardır. Bu eşyalar yer kapladığı için onlardan kurtulmak isteriz. Bu tür eşyaları çevrenizdeki insanlara ya da çeşitli ikinci el ürünlerinin satışının yapıldığı sitelerde satışını gerçekleştirerek kazanç elde edebilirsiniz. İkinci el satışı yapabileceğiniz sitelerden bazıları: sahibinden, letgo, dolap gibi internet sitelerine isimlerinin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bu siteler üzerinden satışını gerçekleştirerek daha çok kazanç elde edeceğinizi düşündüğünüz ürünleri piyasa değerlerinin altında alarak daha yüksek bir fiyatta satışını gerçekleştirerek spotçuluk yaparak aylık kazancınızı arttırabilirsiniz.

4.Yemek Teslimatı Yapmak

Yemek hizmeti veren çeşitli işletmelerle anlaşarak teslimat yapabilirsiniz. Sizin bir motosikletiniz varsa bugün bile kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Kendi aracınız yok ise anlaştığınız işletmenin aracı ile yemek teslimatı yaparak günlük 70-90 lira kazanabilirsiniz.

5. Ev Boyaması Yapmak

Son zamanlarda insanların iş tercihlerinin çoğunlukla masa başı iş olduğu için ev boyama ustalarına ulaşmak bir hayli zorlaştı. Geçtiğimiz zamanlarda 200-300 arasında boyama hizmeti verilirken, bu konuda usta sayılacak insanların azalması ile birlikte verilen bu ücretlerde arttı. Bu konu üzerinde bir tecrübeniz var ise ek iş ya da devamlı olarak yapabilir, tecrübe sahibi değilseniz. Evinizin duvarlarını birkaç gün boyayarak öğrenebilirsiniz. 2022 ev boyama fiyatları ortalama olarak şöyledir;

Oda SayısıBoya Dahil Boş EvBoya Dahil Eşyalı Ev
1+0600 TL-900 TL900 TL-1.200 TL
1+1800 TL-1.200 TL1.200 TL-1.400 TL
2+11.100 TL-1.400 TL1.400 TL-2.100 TL
3+11.300 TL-1.900 TL1.900 TL-2.500 TL

Fiyatlar ustaya ve boyanın markasına göre değişiklik gösterebilir.

6. Ev Tadilatı Yapmak

Ev tadilatı konusunda yetenekli ve bu alana ilginiz olmalıdır. Bu konuda bir tecrübeniz yok ise tadilat çalışmaları konusunda hizmet veren bir işyeri ile çalışarak birkaç ay tecrübe kazanabilirsiniz. Bu alanda çalışmak için küçük çaplı olarak ortalama 300 liralık bir ekipmanlara ihtiyacınız olabilir. Ekipmanları temin ettikten sonra iş tamamıyla sizin deneyimlerinize, yeteneğinize kalacaktır.

2022 ev tadilat işleri ve ortalama fiyatları aşağıdaki gibidir:

Tadilat ismiMalzeme fiyatıİşçilik fiyatıToplam fiyatı
Tuvalet Tadilatı2,750 TL1,500 TL4,250 TL
Banyo Tadilatı6,500 TL4,500 TL11,000 TL
Mutfak Tadilatı20,000 TL7,500 TL27,500 TL
Kapılar6.000 TL1,250 TL7,250 TL
Pencereler9,000 TL3,000 TL12,000 TL
Parkeler6,000 TL1,500 TL7,500 TL
Boya badana2,000 TL2,500 TL4,500 TL
Komple alçı sıva3,000 TL5,000 TL8,000 TL
Komple asma tavan4,000 TL3,000 TL7,000 TL
Stropiyer750 TL900 TL1,650 TL
Çelik kapı2,000 TL1,000 TL3,000 TL
Lokal elektrik tesisat1,000 TL750 TL1,750 TL
Lokal su tesisat1,000 TL1,250 TL2,250 TL

7.Bisiklet Kiralamak

Sermayesiz iş fikirlerinin içerisinde de az da olsa bir miktar sermaye gerekir. Bu miktar en fazla 1000 liralık bir sermaye gerektirir. Bu iş fikirlerinden birisi de bisiklet kiralamaktır. Bisikleti ortalama 400-500 liraya satın alabilir. Şehrinizdeki en işlek bir noktada ziyaretçilere bir saatlik kiralama işi yapabilirsiniz. 1 saatlik bisiklet kullanımı ücreti ortalama 20-30 lira arasında değişiyor. 2 bisikletinizin olduğu düşünürsek günlük olarak her birini 5 saatlik kiralama yapsanız. Bisiklet kiralama aylık kazanç ortalama olarak 5-6 bin TL arasında olabilir. Bu miktar her ay arta da bilir azala da bilir. Aylık olarak kiralama durumlarına göre değişiklik gösterebilir.

8.Youtuber olmak

Dünyada en çok kullanılan sosyal video platformu Youtube, aynı zamanda kullanıcılar içerik üreterek para kazanma avantajını sağlamaktadır. Youtube üzerinden video yükleyerek ya da doğrudan canlı video yayınlayarak para kazanmanız mümkün. Youtube içerik üreticilerinin videoları izlendiği sürece ne kadar kazanabileceklerinin bir sınırı yoktur.

Youtube üzerinden nasıl para kazanabilirim?

Öncelikle bir google hesabınız olmalıdır. Google hesabınız üzerinden youtube kanalı oluşturmak için youtube yazısına tıklayabilirsiniz. Kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir profil fotoğrafı ve isim seçimi yapınız. Kanalınızı özelleştirerek kanalınıza inceleyecek kişiler için hoş birkaç görüntü ile karşılaşmalarını sağlayıp, dikkat çekebilirsiniz. Kanal açtıktan sonra en önemli şey kanalınızın konusu belirlemektir. Youtube en popüler içerik fikirleri aşağıdaki gibidir:

 • Makyaj
 • Spor
 • Hayvanlar
 • Haberler
 • Animasyon
 • Yaşam önerileri
 • Komedi
 • Eğitim
 • Seyahat videoları
 • Yemek pişirme
 • Kendin yap
 • Müzik videoları
 • Video oyunları
 • Ürün değerlendirmesi  v.b konular youtube en popüler konulardır. Bu konular üzerinde içerik üretebilirsiniz.

Youtube para kazanma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Youtube üzerinden para kazanmak için en önemli şartlardan birisi kanalınız en az 1000 aboneye sahip olması gerekiyor.
 • Yüklediğiniz videolar 10000 kanal görüntülemesi bulunmalıdır.
 • Videolarınız 12 ay da 4000 saat izlenme oranının bulunması en temel şartlar arasındadır.

Youtube’da kaç aboneden sonra kazanabilmek için:

Youtube kanalı ile para kazanmak için kanalınıza abone sayısının 1000 olması gerekiyor. 1000 aboneden sonra para kazanabilirsiniz.

Youtube ne kadar para ödüyor?

Sizde içerik üretip video yükleyerek kazanç elde etmek istiyorsanız.  Youtube videolarınız görüntülenme sayısı 1000 olmalıdır. Hedef kitleye ve lokasyona göre 0,5-2 dolar arasında değişiklik gösterebiliyor.

9.TikTok’ tan Para Kazanma

Sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok son zamanlarda en hızlı büyüyen uygulama oldu. 800 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısına sahip Tiktok uygulaması üzerinden iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

TikTok üzerinden nasıl para kazanabilirim; Günümüzde sosyal medya platformları üzerinden para kazanabilirsiniz. Genellikle kullanıcı yaş aralığı 16-30 arasında olan TikTok ile özgün, kaliteli, başarılı, eğlenceli ve olağandışı “viral” konularla videolar üreterek paylaşım yapabilirsiniz. Bu videolar ile canlı yayınlarınıza gelen izleyicileriniz sayesinde para kazanabilirsiniz.

TikTok para kazanma yolları aşağıdaki gibidir:           

 • Canlı yayın açma
 • Marka anlaşmaları yapma
 • Ürün satışı yapma
 • Youtube kanalına yönlendirme gibi işlerle TikTok kullanıcıları para kazanabiliyor.

Canlı yayın açma: TikTok’ta canlı yayın açmak için en az 1000 takipçiye sahip olmanız gerekiyor. Canlı yayın sırasında takipçilerinizden ve izleyici kitlenizden bağış toplayabilirsiniz. Takipçilerinizle devamlı etkileşimde olmak ve neler yaptığınızı bilmek bağış yapmaları konusunda size bir avantaj sağlayacaktır.  TikTok canlı yayın para kazanmanın limiti vardır. Ortalama olarak en fazla 2000-4000 dolar arasında bir kazanç elde edebilirsiniz.

Markalarla anlaşma yapma: markalar gelişen dünyaya ayak uydurarak ürünlerini ve hizmetlerinin tanıtımlarını sosyal medya platformları üzerinden fenomen insanlar aracılığıyla yapıyorlar. Bu yolla hem fenomenler kazanıyor hem de markalar satış yaparak kazanç elde ediyor. Markalar fenomenlere 1000 izlenme karşılığı olarak ödeme yapıyor. Örneğin anlaştığınız marka 1000 izlenme başına 3 TL ödeme yapsın. Eğer videolarınız genellikle 10.000.000 izlenme alırsa bu yoldan elde edeceğiniz kazanç 30.000 TL olacaktır.

Ürün satışı yapma: fenomenlerin çoğunlukla kendi e-mağazaları bulunuyor. Tiktok sayesinde bu e-mağazalarının tanıtımını yapıp, ürün satışı yaparak kazanç elde ediyorlar.

YouTube kanalına yönlendirme: Tiktok üzerinde fenomenler genellikle YouTube kanalları sayesinde kazanç elde ediyorlar. Fenomenler takipçilerini YouTube kanalına davet ediyor ve Youtube üzerinden reklam geliri sağlayarak kazanç elde ediyorlar.

10.Drone Kiralama Ve Pilotluluğu

Teknolojinin gelişmesi ile son yıllarda çeşitli ürünler kullanıma sunuldu. Daha önceleri askeri alanda kullanılabilen drone artık isteyen herkes tarafından kullanılabilecek. Çeşitli düğün, nişan ve organizasyonlar içinde sık sık drone ihtiyacı bulunulabiliyor. Drone kullanım alanları nelerdir? Droneler birçok sektörde yoğun şekilde kullanılabiliyor. Drone avantajlarından faydalanan bazı sektörler;

Enerji: insan gücünün sınırlı olduğu doğalgaz ve boru sistemlerinin kontrolünde arızaları tespit etme amacıyla kullanılabilmektedir.

Medya: uzman kamera donanımı bulunan dronelar, film ve dizi çekimlerinden fayda sağlamaktadır. Drone sayesinde dizilerde ve filmlerde havadan çekilmek istenen sahneler daha az maliyetle çekilebilmektedir.

Reklamcılık: markalar ürünlerini, hizmetlerini dronelerdan faydalanarak reklam filmleriyle tanıtabilmektedir.

Etkinlikler: düğün konser v.b organizasyonlarda da çekim sırasında kullanılabilmektedir.

Tarım: tarım sektöründe tarladaki ürünler, dronelar sayesinde ilaçlanabilmekte ve sulanabilmektedir. Bunun yanında ekinlerin gelişimleri droneler ile denetlenebilmektedir.

Bir drone sahibiyseniz yukarıdaki ve v.b alanlardaki işletmeler ve ihtiyacı olan kişiler ile anlaşarak bu hizmeti sağlayabilirsiniz. Ortalama olarak bir drone saatlik hizmeti 200-400 TL arasında değişebilir.

11. Dropshıppıng Yapmak

E-ticarette stoksuz satış yaparak sermayesiz kazanç elde edebilirsiniz. Bunu yaparken stoksuz olarak e-ticaret yapabilmek için satışı yapılan ürünün işletmesini kullanıcılara yönlendirilmesi gerekiyor. Bunun için bir satış ortaklığı programına katılarak ardından size verilen satış bağlantısını sosyal medya hesaplarınızda, forumlarda, sözlüklerde paylaşabilirsiniz. Bu bağlantı sayesinde platforma giriş yapıp bir ürün veya hizmet satın alımı yapan kişilerden komisyon kazanabileceksiniz. Bu yolla hiç sermayesiz para kazanma avantajı sağlayabileceksiniz. Ticarette en çok para kazandıran iş fikirleri listesi içeriğimizde.

12.Domates Kurutma

Domates kurusu oldukça yararlı bir gıdadır. Pankreas,akciğer ve çeşitli kanserlere karşı koruyucu etkisi olan ve astıma karşı da koruma sağlar. Bu hastalıklar gibi birçok sağlık sorunlarına yararlı olan domates kurusu bu yararları sayesinde insanların kış aylarında yoğun olarak kullandıkları bir üründür. İnsanlar artık domates kurutmak için zaman ve yeterli alana sahip olmadıkları için genellikle pazarlardan ve marketlerden temin ediyorlar. Kazanç elde etmek için evinizde fırında domates kurutma, ipte domates kurutma yaparak pazarlardaki tezgâhlara ya da bu ürünün satışını yapan işletmelerle anlaşarak onlara satabilirsiniz.

13.Kaz Yetiştiriciliği

Türkiye’de çok severek tüketilen kaz eti için kaz yetiştiriciliği işine başlayabilirsiniz. Bir kaz yumurtası fiyat olarak ortalama 15 TL, kaz yavrusu fiyatları ise ortalama 45-50 TL’ ye alarak büyütebilirsiniz. Kaz etinin kilosu ortalama olarak 70 TL’dir. Ağırlıkları sizin yetiştirme koşullarına bağlı olarak değişebilir. Bütün kaz fiyatı 150-180 TL arasında değişen bir ücretle satabilirsiniz.

14.Hindi Yetiştiriciliği

Aynı kaz yetiştiriciliğinde olduğu gibi hindi yetiştiriciliği işine başlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Bir hindi yumurtası fiyat olarak 4-5 TL’dir. Birkaç hindi yumurtası alarak 30 haftalık bir yetiştirme süresi sonunda hindinin kilosunu 25-30 TL arasında bir ücret ile satabilirsiniz. İyi şartlar altında yetişen bir hindinin kilosu 7-9 kg arasında değişebilir. Bir hindi satışından elde edeceğiniz kazanç 150-300 TL arasında değişebilir.

15.Ahşap Oyuncak

Anne-babaların artık çocukları için oyuncak tercihleri çeşitli kimyasallar ile donatılmış plastik oyuncaklar yerine ahşap oyuncakları tercih ediyorlar. Büyük oyuncak firmaları henüz ahşap oyuncaklar konusunda üretime tam olarak geçiş sağlayamadılar. Bu nedenle evde ahşap oyuncak yapan birçok kişi gibi sizde bu iş sayesinde önemli kazançlar elde edebilirsiniz. Alıcısı-müşterisi hazır işler arasında bulunan bu iş fikrini gerçekleştirdiğiniz zaman sosyal medya hesaplarınız üzerinden ahşap oyuncaklarınızı tanıtım satış elde ederek kazancınızı arttırabilirsiniz.

16.Makale Yazmak

İnternet üzerinden yapılan para kazandıran işler arasında olan makale yazarlığı yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Bir ev hanımıysanız yemek tarifleri yazarak, oyun oynamayı seviyor ve bu konuda iyiyseniz, oyun incelemeleri yazarak, borsa konusunda uzmansanız, hisse senedi yorumları yazarak v.b birçok alanda yazı yazarak para kazanabilirsiniz. Bu iş için olması gereken tek şey bu yazdığınız makaleleri satın alacak insanları bulmaktır. Bazı makale siteleri; r.10,makale hizmeti, yaz kazan gibi internet siteleriyle 200 kelime için ortalama 3-4 liraya anlaşarak kazanç elde edebilirsiniz.

17. Sarma Yapmak

Ev hanımlarının yaptığı sarmaları, ev yemekleri satan restoranlar müşterilerine sunmaktadır. Bu restoranlar anlaştıkları ev hanımlarından düzenli olarak sarma satın alırlar. Restoranlar müşterilerinin beğenisini ile daha da çok müşteri kazanmayı hedeflemektedirler. Evde sarma yaparak para kazanmak için bu tür restoranlarla anlaşarak başlayabilirsiniz. Sürekli bir iş olan sarma işi sizin yaptığınız sarmayı beğenen restoran ve lokantalar düzenli olarak sizden haftada birkaç kez alım yapabilirler. Evde sarma sararak aylık kazanç ortalama 1200-1500 TL arasında değişebilir. Bu işte daha çok kazanç elde etmek için çevrenize söyleyebilir ve sosyal medya hesaplarınız üzerinden sarmalarınızı paylaşarak sipariş alabilirsiniz.

18. Özel Ders Vermek

Sermayesiz iş fikirleri arasında bulunan özel ders bir ders için uzmansanız ve bu uzmanlığınız birine ders verebilecek düzeydeyse kazanç elde edebilirsiniz. Ders vermek için çevrenizdeki insanlara haber vererek, sosyal medya hesaplarınızdan ve çeşitli iş ilanlarının bulunduğu kariyer.net, işin olsun gibi sitelerinden öğrenci bulabilirsiniz. Birkaç velilin sizden memnun kalması üzerine devamlı iş bulabilir ve elde ettiğiniz kazancı arttırabilirsiniz. En çok tercih edilen özel ders branşları; İngilizce, matematik ve fen bilgisidir. 

19. Tercümanlık Yapmak

Sermayesiz iş fikirleri ve en çok para kazandıran işler arasında olan yabancı dil tercümanlığı ile güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Çeşitli işletmeler ya da kişiler için hizmet verebilirsiniz. Kolay bir şekilde iş bulmak için tercüme bürolarına CV verebilir ya da çeşitli kariyer.net, yeni bir iş gibi iş ilanları sitelerinde bulunan firmalarla anlaşarak evden çeviri işi, home ofis çevirmenlik ve online çevirmenlik de yapabilirsiniz.

20.Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

Trüf mantarları, ağaçların köklerinde toprağın altında yetişen bir mantar türüdür. Trüf mantarı doğada meşe, kestane ya da çam ağaçları köklerinde yetişir.  Evde trüf mantarı yetiştiriciliği için bahçenizdeki ağaç köklerine trüf mantarı tohumlarını yerleştirmeniz gerekiyor. tohumların yetişmesi 1 yılı bulabilir. Çiftliklerde üretilmiş Trüf aşılı fide kullanarak bu süreyi daha kısa tutarak trüf mantarı yetiştirebilirsiniz.

Trüf Mantarı Kilosu Kaç TL?

Dünyanın en değerli mantar türlerinden olan trüf mantarı meşe ve kestane ağaçlarının kökünde yetişir. Trüf mantarının kilogram fiyatı 300-400 euro (2.500-2.600 TL) arasında değişiklik gösterebiliyor.

21.Tamircilik Yapmak

En çok para kazandıran işler ve alıcısı-müşterisi hazır iş fikirleri arasında yer alan tamircilik için bir ürün tamirinde uzman ya da bu hizmeti sağlayacak kadar deneyime sahipseniz,  güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Son zamanlarda en çok para kazandıran işler otomobil tamirciliği, mobilya tamirciliği, akıllı cep telefonu tamiridir.  Daha az sermaye isteyen bir iş için doğrudan cep telefonu tamirciliğini seçebilirsiniz. Bu iş için 400-500 liralık bir ekipman almanız yeterli olacaktır. Bu işi kendi evinizde kolaylıkla yapabilir. Müşterilerinize ise çevreniz ve sosyal medya hesaplarınız üzerinden ulaşabilirsiniz.

22.Editörlük Yaparak Para Kazanmak

Farklı alanlarda editörlük hizmeti verilmektedir. Alan içerikleri değişse de editörün yaptığı iş temelde aynı kalıyor. Bu editörlük işini dilerseniz işyerinizle anlaşarak online editörlük, freelance editörlük olarak da yapabilirsiniz. Editörlük yapılan alanlar ise şöyledir;

Web sitesi içerik editörlüğü yapmak: çeşitli internet siteleri, bloglar için içerik üreten, üretilen içeriğe gerekli düzenlemeleri yaparak uygun format ile yayınlanmasını sağlayan kişidir. İnternetin gün geçtikçe gelişmesi sayesinde para kazanan çok sayıda insan var. Özgün içerik hazırlama, ilgili programları iyi derecede kullanabilen, araştırmayı seven, edebiyat ve dil bilgisine hakim ve SEO yapmak için uygun teknik bilgiye sahip olması gerekiyor.

Haber editörlüğü yapmak: haberlerin hazırlanması, uygun biçimde yazılması, kontrol edilmesinden sorumlu olan kişidir. Çeşitli yayın araçları ve internet sitelerine haberlerin doğru, eksiksiz şekilde eklenmesi işini yürütür. Büyük haber siteleri aday olan kişilerin, basın-yayın, gazetecilik bölümlerinden mezun olmasını isteyebilmektedir. Haber diline hâkim olmak, SEO’ya uygun içerik hazırlamak, araştırmayı sevmek, gündemi takip etmek de aranan nitelikler arasındadır.

Moda editörlüğü yapmak: çeşitli dergi, web sitesi, gazete veya televizyon programının moda bölümü için içerik oluşturma, geliştirme ve sunma sürecini denetleyen kişilerdir.  Moda hakkında tüm gelişmeleri takip eder, ülkede ve dünyadaki moda trendleri hakkında bilgi edinir ve bunları okuyucuya özgün içerikler kullanarak sunar.

Kitap editörlüğü yapmak: tashihle birlikte kitabın doğru bir sıralamayla yazılıp yazılmadığı, kullanılan görseller, başlıkların, metnin puntosu, boşluklar ve kitap ismi gibi kontrollerden sorumlu kişidir. Kısacası yazarın yardımcı rolündedir. 

Gelişmelerden haberdar olmak, güncel kalmak, araştırma yapmayı sevmek, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek v.b özellikler editörlerde aranan özelliklerdir.

Editörlük Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Sorusunun kesin bir cevabı bulunmuyor. Editörlük yapılan alan ve içerik hazırlama görevlerine göre farklılık göstermektedir.

23.Taksicilik Yapmak

Sermayesiz iş fikirleri arasında olan taksicilik için ehliyetiniz olması ve yaşadığınız şehri çok iyi şekilde tanıyıp, her bir yerine bilmeniz gerekiyor. Şehrinizde kalabalık yerlerde bulunan taksi durakları ile görüşüp kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Günlük olarak 250-400 lira kazanabilirsiniz.

Taksi şoförü olmak için gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Psikoteknik raporu
 • Ehliyet
 • İlçe trafik şube müdürlüğü onaylı rapor
 • GBT tarama ehliyeti
 • Sağlık raporu
 • SRC belgesi
 • Trafik şube kayıt tescil bürosu tarafından düzenlenmiş kayıt formu ve araca ait plaka belgeleri

24.Temizlik yapmak

Sermayesiz iş fikirleri içerisinde temizlik yaparak para kazanmakta bulunuyor. Günlük olarak 2-3 saatlik temizlik işiyle 300-400 lira para kazanabilirsiniz. Çalışma sıklığınıza ve yaptığınız işe bağlı olarak temizlik yaparak aylık kazancınız 10 bin TL’ ye kadar yükselebilir. Bu işe ilk başladığınızda iş bulma konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Birkaç kişiye kaliteli hizmet vermeniz ve çevrenizdeki insanların yardımı, sosyal medya hesapları üzerinden iş bulmanız daha da kolay hale gelecektir.

25.Turist Danışmanlığı Yapmak

Ülkemiz turizm konusunda zengin bir ülkedir. Bu avantajı sayesinde iş fikirlerinden ise önemli oranda artış yaşanmaktadır. Çeşitli turizm şehirleri hakkında bilgi edinerek bu bilgileri şehre gelen turistlere uygun şekilde aktarabileceğiniz şekilde kendinizi geliştirerek turist danışmanlığı yapabilirsiniz. Daha sonra bu şehirlerde bulunan seyahat acenteleri, otel ve çeşitli organizasyonlar hazırlayan işletmelerle anlaşarak işe başlayabilirsiniz. Turist danışmanlığı yaparak ne kadar kazanç elde edileceğine net bir cevap yoktur. Bu kazancınız anlaştığınız işletme ve sizin uzmanlığınıza göre değişiklik gösterebilir.

26.Seslendirme Yapmak

Günümüzdeki gelişmeler sayesinde artık internet üzerinden iş yaparak para kazanmamız mümkün. Sermayesiz iş fikirleri arasında yer alan seslendirme yaparak para kazanmak için profesyonel bir kayıt cihazı dışında herhangi bir cihaza ihtiyacınız olmayacaktır. Youtuberlar, oyun şirketleri, haber platformları ve reklam ajansları için sık sık seslendirme ihtiyacı bulunmaktadır. Seslendirme işlerine kariyer.net,işin olsun gibi iş ilanları sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Seslendirme Ücretleri: televizyon reklam filmleri, kurumsal tanıtım filmleri, radyo reklam spotları, radyo jingle ve dj jingle servisi, kapalı devre radyo, mağaza radyo, mağaza anons ve kesintisiz müzik yayıncılık sistemleri ıvr seslendirme, santral anons ve santral seslendirme gibi çalışmalarında uluslar arası seslendirme fiyatları şöyledir;

SüreKelime sayısıBütçe (TL)
0-5 Dakika750 ve Üzeri500 TL
5-15 Dakika750-22501250 TL
15-30 Dakika2250-45002500 TL
30-40 Dakika4500-60003750 TL
40-60 Dakika6000-90005000 TL
60+ Dakika9000+5000+(TEKLİF)

Tv Reklam Seslendirme Ücretleri: herkesin kulağına bir yerlerden alıştığı sesler, sürekli reklamlarda duyduğumuz, televizyonda ünlenen dizi oyuncusu, yarışma programı sunucusu gibi popülerlikleri doğrultusunda fiyatlar yükselebiliyor.

SüreBütçe(TL)
Yerel30 sn500 TL
Bölge30 sn750 TL
Ulusal30 sn1500 TL

Radyo Reklam Seslendirme Ücretleri aşağıdaki gibidir:

SüreBütçe(TL)
Yerel30 sn200 TL
Bölgesel30 sn500 TL
Ulusal30 sn1000 TL

27.Apartman Yöneticiliği Yapmak

Önceden apartmanlarda 5-10 daireden oluşuyordu. Yöneticilik olarak her binada dönüşümlü olarak sırayla yöneticilik hizmeti verilirdi. Büyük binaların yapılması ve daire sayılarının artması nedeniyle artık hayatımızda apartman yöneticiliği meslek haline geldi. Bu iş için yapmanız gereken tek şey düzenli bir şekilde iş takibi yapmaktır. Sermayesiz iş fikirleri arasında belli ücretler karşılığında apartmanlarla anlaşarak yöneticilik yapabilirsiniz.

Apartman yöneticisinin görevleri şunlardır: apartmanın eksikliklerinin tespiti, temizliği için firma anlaşması, otomatik faturalarının ödenmesi, binada aidat toplanmasıdır.

Apartman yönetici fiyatları: genel olarak kombili konutlarda daire başına 7,50-19 TL arasında değişmektedir.  Merkezi sistemlerde ise daire başına 8-22 TL arasında değişmektedir.

28.Amigurumi Oyuncak Üretimi Yapmak

Çocuklar için plastik oyuncakların kanserojen maddelerden yapıldığının duyurulması ile ebeveynler oyuncak konusunda daha titiz davranmaya başladı. Çoğunlukla zamanınız büyük bir bölümünü evde geçiriyorsanız ve bunu sermayesiz iş yaparak para kazanmak istiyorsanız. Amigurumi oyuncak yaparak satabilirsiniz. Oyuncakların örüldüğü ipler gayet sağlıklı ve toz yapmaz özelliktedir. Temizlenmesi konusunda kolay şekilde yıkanabildiği için tercih ediliyor. Yaptığınız oyuncakları çeşitli sosyal medya hesaplarınızda satarak kazanç elde edebilirsiniz. Amigurumi oyuncaklarınızı büyüklüğüne göre 50-150 TL arasında bir fiyattan satabilirsiniz.

29. Evcil Hayvan Gezdirmek

Son zamanlarda yoğun şehirlerde popüler olan sermayesiz iş fikirleri arasındadır. Bu iş köpekler için daha çok tercih edilen bir iş haline geldi. Köpeklere karşı bir fobiniz yoksa ve yürüyüş yapmaktan hoşlanıyorsanız, daha önce evcil hayvan gezdirme konusunda bir deneyiminiz var ise bu işi tercih edebilirsiniz. Bu iş için DoggoApp sitesine kayıt olarak işi yapmaya başlayabilirsiniz. 

Köpek gezdirme ücretleri ise yaşadığınız il ve ilçe göre değişiklik gösterebilir. Köpek gezdirme işinin saatlik ücreti köpek başı 15-100 TL arasında değişiklik gösterebilir. Köpek için verdiğiniz hizmet tam veya yarı zamanlı köpek bakıcılığı da eklenirse bu ücretler artabilir ve ay sonunda büyük bir gelir elde edebilirsiniz.

30.Sosyal Medya Danışmanlığı Yapmak

Sosyal medya kanallarının çeşitlerinin artması ile birlikte sosyal medya hesabı yönetmek bir iş haline geldi. İnternetten para kazanma yolları ve veri girişi yaparak para kazanma, sermayesiz iş fikirleri arasında yer alıyor.

Bu yolla kazanç sağlamak isteyenlerin görevleri anlaşma ve istekler doğrultusunda değişiklik gösterebilir. İstekler genelde profili güncel tutmak ya da sayfayı güncel tutmak, belli aralıklarla ya da günlük paylaşım yapmak, yayınlanacak içeriklerin hazırlanması, yapılan paylaşımlara gelen yorumlara ve mesajlara cevap vermek,  reklam ayarlarını düzenleyerek uygun içerikler ile hedef kitleye ulaşmayı sağlamak, gönderi beğenisini ve takipçi sayısını arttırmaktır.

Sosyal medya danışmanlığı iş ilanları için kariyer.net, yeni bir iş gibi sitelerden ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya danışmanlığı aylık kazancı ise anlaşmış olduğunuz firma ve görevleriniz konusunda değişiklik gösterebilir.

Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu