İş Dünyası

Seyyar Satıcılık Nasıl Yapılır? İzin, Ruhsat, Vergi Gerekli Şartlar 2023

Mahalle arasında, caddede yol kenarında satış yapmak isteyen seyyar satıcıların izin, ruhsat ve vergi işlemlerini tamamladıktan sonra bu işe başlamaları gerekmektedir. İzin almadan ruhsatsız olarak satış yapan araçlara ceza yazılmaktadır. Araba ile gezici olarak seyyar satıcılık yapabileceğiniz gibi, seyyar büfe şeklinde de yapabilirsiniz. Ayrıca bağlı bulunulan vergi dairesinden vergi levhası alınması gerekmektedir. Seyyar satıcılık ile ilgili tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Seyyar Satıcılık İçin İzin Nasıl Alınır?

Seyyar satıcılık yapmak için mutlaka bağlı bulunduğunuz belediye zabıta amirliğine başvuru dilekçesi ile seyyar satıcılık yapmak istediğinize dair isteğinizi belirtmek için müracaatta bulunulması gerekir. Seyyar satıcı olmak için gereken belgelerde mutlaka hangi işi yapacağınızı, işin özellikleri ve nerede yapılacağı gibi konular detaylı bir şekilde belirtmeniz izin almanız için gerekli aşamalardır. Bazı Belediyelerde farklılıklar gösterse de, genelde Belediye Başkanlıkları sorumlu oldukları sınırlar içerisinde satış yapan ve yapmak isteyen tüm seyyar satıcıları bağlayıcı olan bir Yönerge hazırlarlar. Bu yönerge hükümlerine göre seyyar satıcılık yapmak için dilekçe ile başvuru yapan, seyyar satıcılara ruhsat verilir.

Belediyeler genel itibariyle seyyar satıcılar için sabit bir yer izni verirler. Tüm seyyar satıcılar Belediye Başkanlıklarının kendilerine tahsis ettikleri bölgede ve belirttikleri kurallar çerçevesinde satış yapmaktadır. Bu nedenle, seyyar satıcılık yapmak için bağlı bulunduğunuz Belediye Başkanlığına zabıta amirliğine giderek dilekçenizi vererek başvuruda bulunmalı ve açmak istediğiniz tezgahın çeşidine göre gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi almalısınız. Eğer Belediyeden izin almadan bu işe başlarsanız, Zabıta memurları ile başınızın derde girmesi muhtemeldir. Ruhsatuz seyyar satıcılık yapmanız halinde Aracınıza el konulacak ve faaliyetleriniz durdurulacaktır.

Seyyar Satıcılık Başvurusunda Belediyelerin Şartları Nelerdir?

 • Belediye sınırları dahilinde gıda harici ürünlerin satışı belediyece belirlenen Pazar yerlerinde ve yine belediyece belirlenen günlerde satışa sunulur. Pazar yerlerinin haricinde (belediyece tahsis edilen yerlerde sabit olarak sürdürülen faaliyetler hariç) gıda harici ürün satışı yapılamaz.
 • Seyyar satış araçlarda satışa sunulan gıda ürünlerinin (simit, poğaça, börek, lahmacun, ceviz helva ve şuruplu tatlılar) Türk Gıda Kodeksi ve 5179 sayılı Gıdaların Üretimi ve Tüketimi Hakkında Kanun ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelik hükümlerine uygun olarak imal edildiğini belgeleyen gıda üretim izni ile gıda sicilini seyyar satış aracının camına herkesin görebileceği yere asılması zorunludur. Seyyar satıcı, satışa sunduğu ürünleri kendi imal ediyor ise söz konusu belgelerin kendi adına düzenlenmiş olması gerekmektedir. Seyyar satıcı gıda ürünlerini bir imalatçıdan satın alarak satışa sunuyor ise söz konusu belgeler imalatçı adına düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bu durumda satışa sunulan malların üretim iznine sahip imalatçıdan satın alındığının günlük sevk irsaliyesi veya fatura ile belgelenmesi zorunludur.
 • Belediye sınırları dahilinde ikamet etmek
 • Satışa sunduğu ürünleri imal ediyor ise gıda üretim izni ve gıda siciline sahip olmak
 • Bulaşıcı bir hastalığı bulunmamak (Doktor Raporu)
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan geliri olmamak

Seyyar Satıcılık Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Seyyar satıcı olmak için bağlı bulunduğunuz belediyeden bir takım evraklar talep edilecektir. Belediyeler T.C. kimlik belgesinin fotokopisi, 2 adet fotoğraf, vergi levhasının fotokopisi gibi evraklar talep etmektedirler. İzin ve ruhsat almanıza izin verilmiyor ise, bu durumda herhangi bir dükkan ile anlaşarak dükkan önünde satış yapabilirsiniz. Bu hem daha az maliyet ile maddiyardim.com para kazanmanıza fayda sağlayacaktır. Seyyar satıcılık yaparak günde en az 250 TL kazanabilirsiniz. Seyyar satıcı arabasında satışını yapabileceğiniz pek çok ürün bulunmaktadır. Bunlar dondurma, çekirdek, kestane ve pamuk şekeri olabilir.

Seyyar Satıcılık ve Pazarcılık Aynı Şey midir?

Seyyar satıcılık ve pazarda tezgah açmak her ne kadar şekil itibariyle birbirinin aynısı olsa da, bağlı oldukları mevzuat gereğince aynı şey değillerdir. Belediye Başkanlıkları pazarlarda tezgah açabilmek için vermiş oldukları ruhsat ile seyyar satıcılık için verilen izin belgesi aynı değildir.

Seyyar Satıcıların Uymaları Gereken Kurallar Nelerdir?

Seyyar satıcılar, Belediye Başkanlıklarına bağlı olduklarından dolayı, Başkanlık tarafından öne sürülen tüm kurallara uymaları gerekmektedir. Bu kurallara uymamaları durumunda, ruhsatlarının iptal edilmesi gibi cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirler. Bu kurallardan bazıları şunlardır;

 • Zabıta Müdürlüğünün belediye sınırları dahilinde belirlediği alan ve saatlerde satış yapmak,
 • Kendisine tahsis edilen seyyar satış aracının nitelik ve görünümünde değişiklik yapmamak,
 • Kendisine verilen seyyar satış aracında kullanılan araç ve gereçlerin temizliği ve bakımını yapmak,
 • Satılan gıda ürünlerinin paketlenmesinde mevzuat hükümlerine uygun beyaz, temiz, yazısız paket kağıdı ve beyaz poşet ya da kağıt torbalar kullanılmalıdır.
 • Kendisine verilen seyyar satış aracının kullanım bedelini süresinde ödemek, Yapılan denetimler esnasında, satışa sunduğu gıda maddelerinin alış faturalarını ve/veya sevk irsaliyelerini ve
 • Gıda üretim izni ile gıda sicili örneklerini görevli memura ibraz etmek,
 • Çevreyi rahatsız edecek tarzda bağırarak satış yapmamak,
 • Müşteriye iyi ve nazik muamele etmek, her türlü kırıcı ve sert ifadelerden kaçınmak,
 •  El – yüz temizliğine ve tıraşına özen göstermek,
 •  Seyyar satış aracında bu yönetmelikle belirlenen gıda ürünleri dışında herhangi bir ürün satmamak,
 •  Geçici bir süre içinde olsa; kendisine tahsis edilen seyyar satış aracının dışına, yol veya kaldırıma mal, kasa vb. koymamak,
 •  Temiz iş gömleği giymek ve gıda ürünleri ile temasında eldiven kullanmak,
 •  Satışa sunduğu gıda ürünlerinin fiyat tarifesini müşterilerin görebileceği yere asmak,

Bu hükümler bazı Belediye Başkanlıklarında farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle seyyar satıcılık yapmak istediğiniz bölgenin bağlı bulunduğu Belediye Başkanlığı Zabıta Amirliğine giderek, ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz

1 2Sonraki sayfa
Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu