İş Dünyası

Seyyar Satıcılıkta En Çok Kazandıran 10 Sektör 2023

Seyyar satıcılık eskimeyen meslek dallarından bir tanesidir. Az sermaye ile siz de seyyar satıcı olabilirsiniz. En karlı ve en yeni seyyar iş çeşitlerini araştırarak sizlerle paylaştığımız içeriğimizde seyyar satıcılık ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz. Seyyar arabalarda satılabilecek pek çok ticaret ürünü bulunmaktadır. Ayrıca köylerde de araba ile satış yaparak para kaza kazanabilirsiniz. Seyyar satıcılık yapmak için gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Belirlenen yerlerde satış yapmalısınız. Seyyar satıcılar Zabıtaların denetiminde faaliyet göstermektedir.

Seyyar Satıcılık Yapmak

Belirli bir dükkanla sınırlı olmayan farklı bir meslektir seyyar satıcılık. Çocukluğumuzda sayılarına daha çok rastlansa da şimdilerde de olmadığını söylemek mümkün değildir. Artık kapı kapı gezilip, süt mısır, simit vb. şekillerde satıcılar tarafından bağırılması da belediye tarafından uygun görülen yerlerde satış yapan pek çok seyyar satıcı bulunmaktadır. Seyyar satıcılar daha çok satış yapabilmek için kalabalık alanlarda bulunurlar. Özellikle insan  sirkülasyonunun yoğun olduğu ana caddeler, okullar, hastaneler, sahiller vb. tercih edilmektedir. Satışı yapılacak olan ürünlerin demografik özelliklere göre belirlendiğinden şüphemiz yoktur.

Simit gibi herkes tarafından bilinen ürünlerin yanı sıra İzmir’de lokma, Maraş’ta dondurma satan seyyar satıcıların varlığından söz etmek mümkündür. Ayrıca süt mısır, pamuk şeker, limonata, pilav, kestane, bardak mısır vb. ürünler de satılmaktadır. Örneğin midye her bölgemizde bulunmaz. Genel olarak midye satıcıları sahil kesimlerine yakın yerlerde bulunur. Yazın dondurma satan biri kışın da bu işe devam etmek istiyorsa kestane satışı yaparak faaliyet alanını değiştirebilir. Bu durum tamamen bölgesel özelliklere ve geleneklere göre değişiklik gösterecektir. Arabada seyyar ticaret yapanlara sunacağımız tavsiyeler ile püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Yasal Prosedür

Seyyar satıcılık eskiden daha kolay ve denetimsizdi. Belediyelerin de satıcılara daha anlayışlı davrandığını söylemek mümkündü. Ancak artık böyle bir durum söz konusu değil. Seyyar satıcılar belirli kurallara uymak ve resmi kurumlardan gerekli izinleri almak zorundalar. Seyyar maddiyardim.com satıcılığın yatırım maliyetinin az olduğunu söylemek mümkündür. Dükkan kirası, elektriği, suyu, doğalgazı yoktur. Yapmanız gereken tek şey bir araba ve satacağınız ürünleri almaktır. Bu ürünleri temin ettikten sonra yapılacak olan satışlarla yüksek meblağlar kazanıldığını söylemek mümkün olmaktadır.

Seyyar satıcılık yapmak isteyenlerin yapmaları gereken ilk şey Zabıta Müdürlükleri‘ ne giderek dilekçe yazmak olmaktadır. Belediyeler tarafından uygulanacak olan prosedürler illere göre değişiklik göstermektedir. Belediyeler seyyar satıcılara belirli yerler tahsis edilmekte ve uygun görülen ürünlerin satışı yapılmaktadır. Satılan ürünlerin çeşitlerine göre belediyeler tarafından talep edilecek pek çok ürün bulunmaktadır. Örneğin seyyar olarak gıda ürünü satılacaksa ürünleriniz sağlık raporlarının olması gerekmektedir. Ancak gerekli olan belgeleri vermeniz durumunda Zabıta’ dan ruhsat almanız mümkün olmaktadır. Ruhsatın amacı sabit bir noktada satış yapacakların belirlenmesi ve denetimlerinin kolay yapılmasıdır. Gezilerek yapılan satışlar uygun görülmemektedir. Yer şartını taşıyanlar ve kurallara uyanların Zabıta ile herhangi bir sıkıntı yaşaması mümkün olmamaktadır.

Başvuru yapacak olanların aşağıdaki evraklara sahip olmaları gerekmektedir:

  • T.C. kimlik fotokopisi 
  • Vergi ile ilişiği olmadığına dair belge
  • Gıda sicil belgesi 
  • Satış yapacak olan şahsın herhangi bir hastalığı olmadığını kanıtlayan sağlık raporu 
  • SGK’ dan geliri olmadığını gösteren belge ile il ve ilçelerde belediyelere bağlı olarak faaliyet gösteren Zabıta Müdürlükleri’nden ruhsat alınabilmektedir.

Seyyar Satıcı Olma Şartları

Seyyar satıcı olmak için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara kısaca değindikten sonra kazanç elde edebileceğiniz sektörler ile ilgili bilgi vereceğiz.

  • Belediye sınırları dahilinde faaliyet gösteren seyyar satıcıları denetleyebilir. Gıda dışında pazarda veya belediye tarafından belirlenmiş olan günlerde satış işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Satışı yapılan ürünlerin hangi firmadan alındığını kanıtlayan belge ile bu belgelerin faturalarının sunulması zorunlu olmaktadır.
  • Seyyar araçlarda satışı yapılan gıda ürünlerinin yönetmeliklere uygun olarak üretilmiş olması gerekmektedir.
  • Şayet satışı yapılan ürünleri satıcı kendisi üretiyor ise, belgenin satışı yapan şahıs adına düzenlenmesi gerekmektedir. Şayet imal eden kişi başka ise belgelerin imal eden bu şahıs ya da firma adına düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlar seyyar satıcı olabilir. Ancak belediyeler tarafından şartlara uygun olmayan tespit edilmesi durumunda Zabıtalar tarafından şahıslara ceza yazılmaktadır. İzinsiz ve kaçak olarak çalışan kişilerin maddi durumları bu anlamda bir kriter olmamaktadır. Çünkü kanunlarımızda izinsiz olarak seyyar satıcılık faaliyetlerinde bulunmanın idari para cezası bulunmaktadır. Bazı durumlarda ise verilen para cezaları hapis cezasına çevrilebilmektedir. 

Simit ve Poğaça Satmak

Sabah henüz kahvaltı etmemiş ancak işe yetişmeye çalışıyorsunuz. Sıcak bir simit olsa hiç de fena olmazdı değil mi? Ne tesadüf ki güzergahınızda bir seyyar satıcı var ve çıtır çıtır simitler satıyor. Hangimiz istemezdik! Üstelik seyyar satıcıların sattığı ürünler piyasa fiyatlarının altında olmaktadır. Tabi müşteriler olarak dikkat ettiğimiz tek husus simit ya da poğaça fiyatı değil. Satış yapılan aracın temiz olması gerekiyor. Sıcaklık, tazelik gibi simidin ya da poğaçanın fiziksel özellikleri de bu noktada karşımıza çıkmaktadır.

Zaten seyyar olarak gıda ürünü satanların ilk tercihleri simit ve poğaça satışı olmaktadır. Temizliğe dikkat eden, güleryüzlü bir seyyar satıcı iseniz siz de şirinleri görebilirsiniz. 🙂 Arabanın temizliğinden ne olacak canım, camları parlattık mı tamamdır diyenleriniz illa ki olacaktır. Ancak durum bunla sınırlı değil. Simitlerin sıcak olmasına özen gösterdiğimizi söyledim. Simitlerin ya da poğaçaların sıcak kalmasını istiyorsanız bu noktada dikkat etmeniz gereken satışı yapılacak olan ürünleri bir anda değil de bölüm bölüm satmanız. Yani sabah, öğle ve akşam olarak sayılar belirleyerek bunların satışlarını yapabilirsiniz. Zaten sabah sattığınız simit sayısı ile akşamki sayı muhtemelen aynı olmayacaktır. Yol kenarında satış yapmak için gerekli olan prosedürlere uymanız gerekiyor.

Şemsiye

Yağmurlu bir havada dışarıda mahsur kaldınız. Ancak tesadüf odur ki tam da köşe başında bir şemsiyeci var. Allah yollamış olmalı. 🙂 Genelde şeffaf olarak satılan şemsiyeler kurtarıcımız olmaktadır. Üstelik fiyatları da oldukça makul olmaktadır.

Kestane Satmak

Kestane deyince aklımıza sobanın üzerinde pişen kestaneler ile bir demlik çay gelir. Aman canım nereden bulacağız sobayı diyenler için her şehirde olmasa da kestane satan seyyar satıcılar karşımıza çıkmaktadır. Bu satıcılar kestaneleri pişirerek kağıttan bir huni içerisine konulur. Arabalarda bulunan tüpler sayesinde kestanelerin pişmesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta pişirme işleminin müşteri talebine göre yapılmasıdır.

Köfte Ekmek

Maç izlemeye statlara gidenlerin burnuna köfte kokusu gelmiştir bile. 🙂 İyi köfte yaparım diyenler buraya. Köfte ekmeğin yanında bir evde ayran sattınız mı, çok iyi para kazanabilirsiniz. Kokusu 700 metre öteden duyulacaktır.

Bardak Mısır

Bardak mısır da seyyar olarak satılan ürünlerin başında gelmektedir. Mısırlar önceden pişirilir ancak sıcak tutulması sağlanır. Baharatlar, ketçap, mayonez ise müşterinin tercihine göre dökülerek servis edilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mısırların iyi pişmiş olmasıdır. Bardak boyutlarına göre fiyatlandırma yapılabilir. Bardak mısır satışı her ilde karşımıza çıkmasa da belediye tarafından belirlenen yerlerde satış işlemi gerçekleştirilir.

Sadece bardakta değil, köz ve haşlama olarak da mısır tercih edilebilir. Fiyatları makul seviyede tutarak siz de bu ürünlerin satışını yapabilirsiniz.

Pamuk Şeker

Çocuk olan ya da içinde bir çocuk kalan herkesin tercih ettiği ürünlerdendir pamuk şeker. Pembe ve beyaz renkleri ile bir tane alayım izlenimi yaratır hepimizde. Ağzımıza yüzümüze bulaştığı, yerken ellerimizi yapış yapış ettiği izlenimi yaratsa da çok satılan ürünler olduğunu söylemek muhtemeldir. Fiyatları da uygun olduğu için eskimeyen ürünlerin başında gelir.

Pilav

Öf be bir tavuklu pilav olsa, yanında da ayran diye iç geçirenler olduğunu biliyorum. Buna bende dahilim çünkü. Nohutlu versiyonu da çok satılır söylemesi. Her ne şekilde olursa olsun temiz bir araçta satılacak pilav, midelere bayram ettirebilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken şey yine fiyatlar olacaktır. Müşteri, evimde yerim dedikten sonra hiçbir kıymeti yok.

Su

Satışı seyyar olarak yapılabilecek ürünlerin başında gelmektedir. Toptancısından 50 kuruşa alınan sular, hastanelerde, okul çıkışlarında, yolcu duraklarında, tren garlarında 1,5 – 2 TL’ den satılmaktadır. Su deyip geçmeyin, özellikle yazın buz gibi bir suya kim hayır der ki? Sizler için derlediğimiz sokakta satılan popüler ürünleri inceleyebilirsiniz.

Çiçek

Genellikle sevgililer, anneler ya da babalar gününde köşe başlarında çiçekçiler görürüz. Hele de örneğin İstanbul’da Kız kulesinde iseniz elinize çiçek tutuşturmak isteyen pek çok satıcı olacaktır. Bazı seyyar satıcıların ise topraklı olarak çiçek satışı yaptığı görülmektedir.

Midye

Kimileri midyeyi zerre kadar sevmezken, kimileri de hastasıdır. Hatta ne kadar midye yiyeceğiz diye yarış yaparlar. Midye satıp zengin olan birini basında görmüşsünüzdür. Görmediyseniz araştırın. Tanesi 1 liradan 50 midye yiyenine rastladım. Temizden 50 TL Deneyin. Genelde sahil kesimlerinde rastlanılsa da pek çok şehrimizde, ilçemizde midye satışı yapılıyor.

Seyyar olarak satılabilecek pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin satışlarından yüksek meblağlar kazanılmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, bu satışların bir izin dahilinde yapılmaya başlanmasıdır. İzin aldıktan sonra aracınızı ve satışını yapacağınız ürünleri temin ederek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu