Gündem

Tarihi Geçmiş Bira İçilir mi? (Açılmamış 1 Yıllık)

Biranın son kullanma tarihinin bulunmasının sebebi mayalama ile üretilmesidir. Eğer elinizde tarihi geçmiş bira varsa ve içilip içilemeyeceğini merak ediyorsanız bu yazımızda bunu öğrenebilirsiniz. Son kullanma tarihi geçmiş biranız varsa bunu içmeniz sağlığınız açısından riskli olabilir. Tarihi geçmiş bira içilmesi sağlığa zararlı mı? Bira bozulur mu? bu konuları yazımızda sizlere anlattık.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Bira İçilir mi?

Biraya son kullanma tarihi konulmasının sebebi, biranın tat ve dokusunu zamanla kaybetme ihtimali olmasıdır. Son kullanma tarihi geçen bira tarihi geçtikten sonra tamamıyla bozulmaz. Ama tadında bir farklılık görülebilir. Biranın içerisinde bulunan alkol ve asitten dolayı hiç bir zararlı bakteri bira şişesinin içerisinde üreyemez. Bu yüzden son kullanma tarihi geçmiş bira içmenin sağlığa zararı bulunmamaktadır.

Tarihi geçmiş bira içen kişinin bünyesinden kaynaklı kişide mide rahatsızlıkları gibi yan etkiler görülme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden tarihi geçmiş bira içmek önerilmez.

Tarihi Geçmiş Bira İçsem Ne Olur?

Tarihi geçmiş birayı içmek istemeyebilirsiniz. Eğer bünyeniz sağlamsa tarihi geçmiş bira içmenizin sağlığınıza büyük ölçüde zararı olmayacaktır. Tarihi geçmiş bira içsem ne olur diye düşünüyor olabilirsiniz. Son kullanma tarihi geçmiş biralar genel olarak önerilmez. Tarihi geçmiş biranız bozulmuş olabilir bozulup bozulmadığını anlamak için aşağıdaki listemizi incelemelisiniz.

 • Tarihi geçmiş biranızın kapağını açın. Kapağı açtıktan sonra burnunuza çok keskin bir koku geldiyse biranız bozulmuş olabilir.
 • Kapağını açmış olduğunuz biranın rengine bakmak için herhangi bir bardağa bir miktar dökün ve normal biralara göre renginde bir farklılık görürseniz o birayı içmemeniz iyi olabilir
 • Eğer biranızın renginde ve kokusunda bir farklılık yoksa tadına bakmalısınız. Biranızdan bir yudum alın. Eğer tadında acımsı bir farklılık sezerseniz biranız bozulmuş olabilir.

Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemler sayesinde tarihi geçmiş olan biranızı içip içemeyeceğinizin kararını verebilirsiniz. Tarihi geçmiş bira içsem ne olur demeyin ilk önce yukarıdaki yöntemleri deneyin.

Güncel Migros Bira Fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız bu konuyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Açılmamış Tarihi Geçmiş Bira İçilir mi?

Önceden almış olduğunuz bir birayı içmek isteyebilirsiniz. Tarihi geçmiş biranızın kapağı açılmamışsa gönül rahatlığıyla biranızı içebilirsiniz.

Açılmamış tarihi geçmiş bira içmenin size bir zararı olmayabilir. Kapağı açılmış tarihi geçmiş birayı kesinlikle içmeyin. Eğer kapağı çok uzun süre önce açıldıysa ve o biranın tarihi geçtiyse çöpe atın. Çünkü kapağı açılmış olan ve tarihi geçmiş olan bira kesinlikle bozulmuş durumdadır.

Son kullanma tarihi geçtikten sonraDolap veya KilerBuzdolabı
Kapağı açılmamış bira7-8 ay2-3 Sene
Kapağı açılmış biraEn kısa sürede için.24 Saat
SKT veya TETT’si geçmiş biraların saklama süreleri

Yukarıda yaptığımız tablo, açılmamış ve açılmış biraların son kullanma tarihinden sonra dolap veya kiler ve buzdolabında saklama sürelerini göstermektedir. Açılmamış biralar, son kullanma tarihinden sonra Dolap veya kilerde 7-8 ay, buzdolabında ise 1-2 yıl saklanabilirler. Ancak açılmış biraların tüketilmesi önerilir ve kısa süre içinde tüketilmesi gerekmektedir. Kiler/dolapta açılmış biraların tüketilmesi önerilirken, buzdolabında sadece 24 saat saklanabilirler.

Biranın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Son kullanma tarihi geçtiği için biranın bozulma ihtimali bulunmaktadır. Biranın bozulup bozulmadığını anlamayabilirsiniz. Biranın bozulduğunu anlamanın yollarını aşağıda listeledik:

 • Bira şişesinde sızıntı, şişkinlik veya deformasyon varsa bozulmuş olma ihtimali yüksektir.
 • Birayı açtığınızda köpürme, gaz çıkışı veya tortu oluşumu yoksa bozulmuş olabilir.
 • Biranın rengi veya kokusu değişmişse bozulmuş olma ihtimali yüksektir.
 • İçmek istediğiniz biranın kokusu keskinleşmişse ve olması gereken biralardan daha farklı bir kokuya sahipse bozulmuş olabilir.

Yukarıda bulunan biranın bozulma sebeplerinden herhangi biri biranızda varsa biranız bozulmuş olabilir. Bozulmuş bira içilmemelidir. Bozulmuş bira sağlığınıza büyük ölçüde zarar verebilir. Bozulmuş bira yerine yeni bira almanız önerilir.

Bira Nasıl Saklanır?

Biranızın kalitesini ve lezzetini bozmamak amacıyla iyi bir şekilde biranızı saklamanız gerekebilir. Bira soğuk ortamlarda saklanmalıdır. Sıcak ortamlarda biranın saklanması biranızın kalitesini büyük oranda düşürebilir. Bu yüzden biranızı güneş olmayan, serin ve kuru bir yerde saklamanız iyi olabilir. Bira nasıl saklanır aşağıdaki listedeki önerilerimize uyarsanız biranızı en iyi şekilde saklayabilirsiniz.

 • Biranızı dik şekilde saklayın. Biranızı dik şekilde saklamanız biranızın lezzetini korur.
 • Biranızı 7-12 derece olan bir ortamda saklamanız tavsiye edilmektedir.
 • Biranızı açtıktan sonra en kısa sürede tüketmeye çalışın. Eğer biranızın kapağı açık şekilde saklarsanız biranın tazeliği ve kalitesi hızla azalmaya başlar.
 • Buzdolabından satın aldığınız birayı en kısa sürede buzdolabınıza koymaya özen gösterin. Çünkü sıcaklık değişimleri biranızın lezzetini büyük oranda etkileyebilir.

Bu yöntemleri uygulayarak biranızın lezzetini ve kalitesini etkilemeden saklayabilirsiniz.

Bira yerine volim içmek isterseniz güncel Volim Fiyatlarını okuyarak kendinize uygun volimi satın alabilirsiniz.

Bira Buzlukta Saklanır mı?

Biranızı buzlukta saklamak iyi bir fikir olmayabilir. Birayı buzluğun içerisinde saklarsanız buzluk 0 derecenin altında bir ısıya sahip olduğu için biranız donabilir. Eğer çoktan biranız donduysa o biranın lezzetinde kalitesinde düşüş yaşanmıştır. İçerisindeki gaz kaçmış olabilir bu yüzden donduktan sonra erittiğiniz birayı içmeniz önerilmez.

Biralar buzlukta saklanır mı?

1 Yıllık Bira İçilir mi?

1 yıllık bira içmek isteyebilirsiniz. Eğer 1 yıl sonunda biranızın son kullanma tarihi geçmediyse biranızı rahatlıkla içebilirsiniz. Ancak 1 yıllık birayı uygun saklama koşullarında saklamadıysanız lezzeti ve kalitesi düşmüş olabilir.

Bu yüzden bira saklamak istiyorsanız saklama koşullarına uygun şekilde saklamalısınız. 1 yıllık biranızın son kullanma tarihi geçtiyse ve saklama koşullarına uygun şekilde sakladıysanız biranızı içebilirsiniz.

Bira YaşıBira İçilebilir Durumda mı?
1 Yıllıkİçilebilir
2 YıllıkTüketilebilir, ancak lezzet kalitesi azalmış olabilir
3 YıllıkMuhtemelen içilemez, çünkü lezzet kalitesi önemli ölçüde azalmış olabilir
4 Yıl+Kesinlikle içilemez, lezzet kalitesi büyük ölçüde bozulmuştur
Yıllara göre bira içilebilir durumda mı?

Tarihi Geçmiş Bira Zehirler mi?

Biranız son kullanma tarihinden sonra çok uzun süre saklanmışsa veya uygun olmayan koşullarda saklanmışsa, içinde bakteriler veya diğer zararlı maddeler üreyebilir. Bu nedenle tarihi geçmiş biraların tüketilmesi önerilmez ve tarihi geçmiş bira zehirleyebilir.

Tarihi Geçmiş Bira Zararları

Tarihi geçmiş bira içmek içinde bulunan zararlı maddeler nedeniyle bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Aşağıda tarihi geçmiş biraların zararlarına dair liste halinde bilgi verdik:

 • Biranızın içinde bulunan bakteri ve mikroorganizmaların üremesi nedeniyle gıda zehirlenmesi riski taşır.
 • Bozulmuş biranın tüketilmesi, mide bulantısı, kusma, ishal gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.
 • Tarihi geçmiş biraların içinde bulunan alkol, uzun süre saklanması sonrasında okside olabilir ve toksik hale gelebilir. Bu nedenle, tarihi geçmiş biraların içilmesi halinde alkol zehirlenmesi riski oluşabilir.
 • Tarihi geçmiş biraların içinde bulunan maya ve diğer mikroorganizmalar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde enfeksiyona neden olabilir.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı tarihi geçmiş biraları içmenizi tavsiye etmiyoruz ve sağlıklı bir bira tüketmek için son kullanma tarihine ve saklama koşullarına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Eğer biranın tadı bozuk veya içimi sağlıksızlık sebebiyle sorunlu ise, tarihi geçmiş biralar genellikle satın alma yerine iade edilebilir.

Tarihi Geçmiş Bira İade Edilir mi?

Eğer biranın tadı bozuk veya içimi sağlıksızlık sebebiyle sorunlu ise, tarihi geçmiş biralar genellikle satın alma yerine iade edilebilir.

Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu