Sosyal Medya

Tiktok Videosu Keşfete Nasıl Düşer? 2023 Popüler Hastag ve Saatler

Tik tok keşfete nasıl düşerim diyenler için, keşfet etiketleri, saatleri, hilesi ve gizli teknikleri araştırdık. Uygulamada Etkileşim sayısı arttıkça (beğeni, yorum, paylaşım, izlenme ve takipçi sayısı) kullanıcıların bu platform sayesinde fenomen olması kolaylaşıyor. ‘Peki etkileşim sayısını arttırmak için neler yapılmalıdır? Biz de sizler için keşfete düşmek neden önemlidir, TikTok keşfete düşmek için neler yapılabilir, TikTok keşfete düşme hastagleri nelerdir, videolar keşfete neden düşmez, TikTok keşfet engeli nasıl kaldırılır sorularının cevabını hazırladık.

Tiktok Keşfete Düşme Saatleri

Tiktok videolarının paylaşım saatleri keşfet performansınıza doğrudan etki eder. Takipçi kitlenizin online olduğu saatleri seçmeniz faydalıdır. Bu kitlenin günlük hangi saatlerde tiktoka girdiğini tespit etmenize bağlıdır. Ancak genel olarak günlük iş hayatının sona erdiği ve akşam yemeğinden sonra uyku saatine kadar olan zaman keşfete düşmek için ideal saatlerdir. Keşfete düşmek için 19:30 – 22:00 saatleri en uygun saattir.

TikTok Keşfete Düşmek Neden Önemlidir?

Etkileşim sayısını arttırmanın pek çok yolu var ancak en etkilisi videolarınızın keşfet kısmına düşmesi. Keşfet kısmında takip etmediğiniz kullanıcıların TikTokları yer alır. Popüler olan, ilgi çeken içeriklerin daha çok kişiye ulaşmasını sağlar. Peki keşfete düştüğünüzde ne olur? Yanıt gayet net; etkileşim alırsınız. Bu sayede de içeriğinizi beğenen kullanıcılar sizi takibe alabilir, takip etmeseler bile izlenme, beğeni ve yorum sayınız artar. Belki de fenomen olma yolunda ilk adımınızı atmış olursunuz. Bundan sonrası kaliteli ve ilgi çekici içerikler üretmeye devam etmenize bağlıdır. TikTok’un birçok kullanıcı tarafından para kazanma amaçlı kullanıldığını aklınızdan çıkarmayın.

TikTok Keşfete Düşmek için Neler Yapılabilir?

TikTok uygulamasının bir algoritması vardır. İzlediğiniz video içeriğine benzer videolar karşınıza çıkar bu sayede de uygulamada daha fazla zamanınızı geçirmeniz hedeflenir. Tüm kullanıcıların videoları izleyicilere sunulur ancak bazı videolar üst sıralarda yer alır. Siz de keşfete düşmek ve üst sıralarda yer almak istiyorsanız aşağıda bahsedeceğimiz ipuçlarını vakit geçirmeden uygulamaya başlayın. İşte o ipuçları:

 • Videonun görüntü kalitesi yüksek olsun.
 • Popüler akımları takip edin.
 • Belirli video yükleme sıklığınız olsun.
 • Videolarınızın süresini kısa tutun.
 • Doğru ve popüler hastagleri kullanın.
 • Videolarınıza popüler müzikler ekleyin.
 • Diğer TikTok hesaplarıyla etkileşim halinde kalın.
 • TikTok mavi tik almaya çalışın.
 • Video başlığınız vurucu olsun.
 • Hemen çıkma oranını düşürmeye çalışın.
 • TikTok topluluk kurallarına uyun.

Keşfete Düşmek için Video Görüntü Kalitesi Yüksek Olsun

Kimse bulanık, ne olduğu tam anlaşılmayan, özensiz bir videoyu izlemek istemez. Bu nedenle video yüklemeden önce görüntü kalitesini bir kullanıcı gözüyle ilk olarak siz eleştirin. Böyle bir görüntü kalitesi hedefimdeki kullanıcıyı tatmin eder mi? Yanıtınız ‘Evet’ ise TikTok videonuzu yükleyebilirsiniz.

Keşfet için Popüler Akımları Takip Edin ve Paylaşın

Her yeni gelen günle birlikte sosyal platformlarda akımlar değişmektedir. Eğer keşfette yer almak istiyorsanız bu popüler akımları takip etmeniz çok önemlidir. Günlük olaylar, popüler şarkılar, yeni dans figürleri, yanlışlıkla yapılmış fakat sonrasında fazlaca etkileşim almış bir hareket bu akımın konusu olabilir. Popüler akıma uygun bir video yüklediğinizde keşfete düşmeniz kolaylaşmaktadır.

Belirli Bir Video Yükleme Sıklığınız Olsun

TikTok keşfete düşmenin en önemli şartlarından birisi de uygulamayı aktif olarak kullanmanızdır. Aktif olarak kullanmak dediğimizde aklınıza sürekli çoksayıda video yüklemek gelmesin. Zira bu da tam tersi bir etki yaratacaktır. Aktif olun derken kastettiğimiz şey; günde 1-3 video yüklemeniz ve bunu rutin hale getirmenizdir.

Videolarınızın Süresini Kısa Tutun

TikTok’ta en önemli kriterlerden bir tanesi de izlenme süresidir. İzlenme süresi; hem toplam izlenme hem de izlenen sürenin toplam video süresine oranı ile bulunur.

Örnek vermek gerekirse; 3 dakikalık bir videoyu yüklediniz ve kullanıcılar ortalama olarak 16. saniyeye kadar izlediler. Bir de 25 saniyelik bir video attınız ve kullanıcılar ortalama olarak yine 16. saniyeye kadar izlediler. TikTok algoritmasına göre bu iki video arasında daha başarılı kabul edilen 25 saniyelik videonuz olacaktır.

 Bu konu önemli olduğu için bazı araştırmalar yapılmıştır. TikTok kullanıcılarının genel olarak bir videoya 10-15 saniye ayırdığı belirlenmiştir. Yapılan başka bir araştırmanın sonucuna göre ise kullanıcı ilk 3 saniyede video hakkında genel bir kanıya varır. Bu nedenle ilk 3 saniyede kullanıcıda merak uyandırmanız ve ilgi çekmeniz altın kuraldır. Videonuzun gereksiz detaylardan temizlenmiş, akıcı olması ilgiyi kaybetmenizi önleyecek kefşete düşme ihtimaliniz artacaktır.

Doğru ve Popüler Hastagleri Kullanın

Hastag kullanımı doğru yapıldığında size çok fazla etkileşim kazandıracaktır. Ancak ilgi çekmek isterken kullandığınız fazla sayıda hastag algoritmanın sizi alt sıralara düşürmesine neden olur.  Maksimum 5-6 tane hastag kullanmak ideal olacaktır. Doğru hastag kullanımı ve keşfete düşmenizi sağlayacak hastagleri yazımızın devamında ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Videolarınıza Popüler Müzikler Ekleyin

TikTok’taki içerikler fonda çalan şarkıya göre şekillenmektedir. Kullanıcılar popüler bir şarkıyı aratarak bu şarkının eklendiği videolara ulaşmaktadır. Siz de bir videonuza popüler şarkılardan eklerseniz bu sayede izlenme sayınızı arttırabilir, tiktokta keşfete düşebilirsiniz. Tabi telif olayını da unutmayın.

Müzikler sadece videoların arka fonunda çalan melodiler olarak kullanılmamakta, aynı zamanda bazı akımların ve challengeların da ortak noktasıdır.

Örneğin; TikTok!ta en çok kullanılan şarkıların başında gelen “Oh na na na” şarkısı aynı zamanda ‘ Foot Dance Challange’ ın da müziği oldu.

TikTok’taki akımlarda ve challengelarda kullanılan müziklerin tek faydası sizi keşfete taşımak değil. Örneğin; 1976 yılında müzik grubu Bonet M. Tarafından piyasaya sürülen Rasputin şarkısı tüm dünyada en çok dinlenen şarkılar listesinde yeniden 1 numaraya taşındı. Bu durum TikTok’un etkileşim gücünü de tüm dünyaya göstermiş oldu.

Diğer TikTok hesapları ile etkileşim halinde kalın

Bu noktada arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım isteyin. Yüklediğiniz videoları beğenmeleri, yorum yazmaları ve paylaşmaları konusunda ricada bulunun.

Sadece tanıdığınız kişilerle değil, takibe aldığınız kişilerin videolarına da yorum yazın ve beğenin. Bunu abartmadan yaparsanız mutlaka o hesaplarda size belli bir noktada karşılık verecektir.

Trend olan TikTok hesaplarını takip etmeniz; videolarına hızlı yorumlar atmanız siz keşfet kısmına hızlı bir şekilde taşıyacaktır. Bunun nedeni hızlı yorumların daha fazla kullanıcı tarafından görülmesindendir. Video ile ilgili ilgi çekici, komik bir yorum sizin hesabınızın da merak edilip takibe alınması anlamına gelir. Daha çok takipçi, daha çok izlenme ve dolaylı olarak keşfete düşme ihtimaliniz artması demektir.

TikTok mavi tik almaya çalışın

Mavi tik 2 anlam taşır.

 • Hesap bir ünlüye ya da takipçi sayısı fazla bir kullanıcıya aittir.
 • Hesap doğrulanmıştır.

Mavi tik, gerçek hesaplar ile taklit hesapları ayırt edebilmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Yüksek takipçisi olan ve içerikleri ilgi gören bir TikTok kullanıcısı olduğunuzu düşünün. Sizin adınız ve içeriğinizi küçük değişikliklerle kopyalayan bir hesap bazen sizin takipçi kitlenizin yanlış hesabı takip ederek etkileşim kazanmasına sebep olacaktır. Bu da hem yeni takipçi kazanma şansınızı düşürür, hem de emeğinizin bir başkası tarafından kazanca dönüştürülmesi demektir.

Bu sadece fazla takipçili hesapların başına gelmez. Birçok ünlü kişinin yüzlerce taklit hesabı vardır. Kullanıcıların gerçek kişinin hesabına ulaşması zorlaşır.

Mavi tik aldığınızda keşfete düşme ihtimaliniz çok ama çok yüksektir. Bu uzun bir zaman alacaktır ama eğer ilgi çekici içeriklerinizi tutarlı bir şekilde paylaşmaya devam ederseniz imkânsız da değildir.

Video Başlığınız Vurucu Olsun

Videonuzu yüklerken başlığını düşünmeden hareket etmeniz, aslında içeriği ilgi çekici olan bir videonun gereken ilgiyi görememesine neden olur. Mademki amacınız keşfete düşmek ve izlenme sayınızı arttırmak o zaman her ayrıntı üzerinde düşünmelisiniz. Kullanıcılar güzel bir görsele ve başlığa her zaman etkileşim verirler.

Keşfet için Hemen Çıkma Oranını Düşürmeye Çalışın

Hemen çıkma denilen olay, kullanıcıların size ait bir videoyu izledikten sonra bir diğer videonuza izlemeden uygulamadan çıkması ya da başka bir kullanıcının videosuna geçmesidir. Hemen çıkma oranını mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışmalısınız. Bu TikTok algoritması için büyük bir artıdır. TikTok’un sahip olduğu algoritmanın işleyişi hakkında küçük bir bilgilendirmeyi aşağıda görebilirsiniz.

TikTok Topluluk Kurallarına Uyun!

TikTok belirli aralıklarla topluluk kurallarını genişletiyor. Temel değerler ise sabit kalmaya devam ediyor.  Bu kuralların dışına çıkmanız durumun çeşitli kısıtlamalar karşılaşmanız kaçınılmaz. Hatta hesabın tamamen kapatılması da söz konusudur.

Videolar Keşfete Neden Düşmez?

Bazen bir videonuz çok fazla izlenirken bir başka videonuz çok az sayıda kullanıcı tarafından izlenir. Her detayı aynı yapmanıza rağmen 2 video arasındaki izlenme sayısında uçurum olması akla hesabınıza keşfet engeli geldiğini getirir. Peki bu her durum için söylenebilir mi? Cevabımız hayır.  İlk olarak birkaç kontrol yapmanız mantıklı olacaktır. Bu kontroller şöyledir:

 • Başka bir cihazdan hesabınıza giriş yaparak tekrar deneme yapın.
 •  Bu konuyla alakalı olarak uyarı gelip gelmediğini kontrol edin.
 • Süresi fark etmeksizin tüm videolar için bu durum söz konusu mu kontrolünü sağlayın.
 • Son zamanlarda başka kullanıcıların videolarına çok sayıda yorum ve beğeni bırakmış olabilir misiniz? Bu keşfet engeli almanıza sebep olabilir.
 • Hesabınızı doğruladınız mı? Yarım kalan hesaplarda bu kısıtlamalar görülmektedir.
 • Hesabınız şikâyet edilmiş ve bu sebepten keşfet engeli almış olabilirsiniz.

Tiktok Keşfet Engeli Nasıl Kaldırılır?

Eğer yaptığınız bir hata söz konusu değilse (takipçi satın almak, başka hesapların gönderilerini aşırı sayıda beğenme bırakmak, siyasi paylaşım yapmak vb.) ayarlar kısmından sorun bildirimi yaparak durumun düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Normal şartlarda 4-5 gün içinde sorun çözülecektir. Buna ek olarak düzenli video paylaşmaya devam edebilirsiniz, arkadaşlarınızdan da bu süreçte videolarınıza yorum ve beğeni bırakmasını isteyebilirsiniz.

Tiktokta Keşfete Düşmek İçin Etiketler ve Hastagler

İlk olarak doğru hastag kullanımı çok önemlidir. Keşfete çıkmanızı sağlayacak, tüm videolarda kullanabileceğiniz ortak tagler dışında kullandığınız hastagler mutlaka içerikle uyumlu olsun. Maksimum 5-6 hastag kullanmanız yeterli olacaktır. Bunlardan 2 tanesini o an popüler olanlardan seçin, sonrasında 2 adet de içerikle alakalı (o içerikle alakalı popüler olan hastagleri araştırıp onların arasından seçmeniz yarar sağlayacaktır.) hastag kullanın. Son olaraksa sizi keşfete düşürecek taglerden 2 ya da 3 tane seçin ve videonuzun açıklamasına ekleyin.

İşte sizi keşfete düşürecek hastaglerin listesi:

 • #kesfet
 • #benionecikart
 • #keşfetbeni
 • #keşfetteyiz
 • #Tiktok
 • #araba
 • #fyp
 • #gundem
 • #foryourpage
 • #kesfetedusurunbeni
 • #trend
 • #doga
 • #foryou
 • #greenscreen
 • #fenomen
 • #yemek
 • #kesfetedus 

Keşfete Düştüğümü Nasıl Anlarım? Algoritma Olayı

Yayınladığınız videolar takipçi sayınızdan çok daha fazla görüntülenme ve izlenme alır. Videonuz bir anda binlerce izlenir ve takipçileriniz çoğalır. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda keşfete düştüğünüzü anlayabilirsiniz. Sizin videonuzu daha önce izleyen, bir sonraki videonuzu ise beğenen bir kişi olduğunu düşünün.

Tiktok algoritması bir sonraki videonuzda sizi bu kişinin keşfet ekranına düşürecektir. Bu sebeple daha büyük bir kitle tarafından izlendiğinizi ve videolarınızın beğenildiğini düşünün. Algoritma ne kadar çok kişinin sizinle ilgilendiğini ortaya koyarsa o kadar kişinin keşfet ekranına düşersiniz. Ne kadar ekmek, o kadar köfte Bu sebeple takipçi arttırmaya bakın.

Tiktok Keşfete Düşme Hilesi Nedir?

Keşfete düşecek videoların farklı, gündeme ilişkin veya bir akımın devamı olması gerektiğini yukarıda anlattık. Ayrıca video ne kadar fazla izlenmiş ise, keşfete düşme ihtimali o kadar yüksektir. Bu kapsamda takipçi sayınızı arttırmak hile olarak görülebilir.

Tiktok Keşfet Engeli Nasıl Kalkar?

Hileli davranışlar, zarar veren videolar veya paylaşımlar keşfet engeli almanıza neden olabilir. Bu kapsamda keşfet engelinin kalkması için “ayarlar” bölümüne giriş yaparak “sorun bildirimi” yapınız. Bildirim sonunda değerlendirme için tiktoka zaman tanıyınız. 3-4 gün içinde engel kalkmaz ise yeniden bildirimde bulunabilirsiniz. Bunun haricinde tiktoka her zaman bildirim gönderebilir ve engelli olup olmadığınız durumu hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu