GündemGüncel Fiyatlar

Togg Batarya Akü Fiyatları 2023 (BATARYA DEĞİŞİMİ FİYATI)

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili Togg, 2023 yılında satışa sunuldu. Satışa sunulan Togg’un en merak edilen özelliklerinden biri de batarya akü fiyatları oldu. Togg satın almak isteyen vatandaşlarımız batarya akü fiyatlarının ne kadar olduğu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu yazımızda, Togg’un batarya akü fiyatları hakkında bilgi vereceğiz. Batarya değişim fiyatı, batarya garanti süresi yazımızda.

Togg 2023 yılı için batarya değişim fiyatı net olarak belirtilmiş ise de bazı kaynaklarda 9000 doları bulacağından bahsediliyor.

Togg batarya garantisi ise 8 yıl olarak belirtiliyor.

Togg Batarya Kapasitesi ve Menzili

TOGG, iki farklı batarya kapasitesi ve menzil seçeneği sunarak müşterilerine geniş bir seçim imkanı sunuyor. TOGG satın almak isteyen insanlar alacakları arabanın kaç kilometre yol kat ettiğini merak ediyorlar. 2023 yılında satışa sunulan TOGG markasının iki adet modeli bulunmaktadır. Bu modeller Kısa Menzil ve Uzun Menzil olarak bilinmektedir.

Togg ModeliTogg Batarya KapasitesiMenzil
TOGG Kısa Menzil52,4 kWh314 km
TOGG Uzun Menzil88,5 kWh523 km
Togg Batarya Kapasitesi ve Menzili Tablosu

TOGG’un batarya kapasitesi ve menzili, rakipleriyle kıyaslandığında oldukça rekabetçi bir seviyede yer alıyor. Farklı bir elektrikli araçtan örnek vermek istersek, Tesla Model 3’ün standart menzilli versiyonu 50 kWh batarya kapasitesi ve 423 km menzil sunarken, TOGG’un kısa menzilli versiyonu 52,4 kWh batarya kapasitesi ve 314 km menzil sunuyor. Ayrıca, TOGG’un uzun menzilli versiyonu 88,5 kWh batarya kapasitesi ve 523 km menzil sunarak, rakiplerine göre daha iyi.

Hyundai Kona Electric modeli ise 64 kWh batarya kapasitesi ve 484 km menzil sunuyor. Ancak, TOGG’un teknolojisi aracı satın almak isteyenlerin ihtiyaçlarına ve tercihlerine daha fazla çeşitlilik sunmaktadır.

TOGG Satış Fiyatları 2023

TOGG fiyat listesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim 2022’de yapılan Gemlik Kampüsü Açılış Töreni’nde açıklandı. Buna göre, TOGG’un fiyatları şöyle:

 • Kısa menzilli TOGG (V1 donanım) fiyatı: 953.000 TL
 • Kısa menzilli TOGG (V2 donanım) fiyatı: 1.015.000 TL
 • Uzun menzilli TOGG (V2 donanım) fiyatı: 1.215.000 TL

TOGG’un fiyatları, elektrikli otomobiller için uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yapılan değişiklikten etkilenmiştir. Temmuz 2022’de motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrah değeri 700 bin TL‘yi aşmayan elektrikli arabaların ÖTV oranı %10 olarak belirlenmiştir. TOGG’un tüm modelleri bu vergi diliminin içerisinde satılmaktadır.

TOGG’un fiyatları, rakiplerine göre oldukça rekabetçi. Örneğin, Tesla Model Y’nin standart menzilli versiyonu yaklaşık 1.500.000 TL, Hyundai Kona Electric’in uzun menzilli versiyonu ise yaklaşık 1.100.000 TL civarında satılıyor.

TOGG Batarya Akü Fiyatları 2023

2023 yılı 16 Mart’ta ilk satışını gerçekleştiren TOGG marka araçların batarya akü fiyatları aracı satın almak isteyenlerin öğrenmek istediği bilgilerden biri arasında yer alıyor. Satışına yeni gerçekleştiren yerli ve milli aracımız TOGG Batarya akü fiyatları 2023 yılında tam olarak bilinmemektedir. 2023 yılında TOGG batarya akü fiyatları ortalama olarak aşağıda verilmiştir.

 • Kısa Menzilli TOGG Batarya Akü Fiyatı: 200 bin TL
 • Uzun Menzilli TOGG Batarya Akü Fiyatı: 300 bin TL

Vermiş olduğumuz TOGG batarya fiyatları ortalama fiyatlardır. TOGG resmi web sitesinde bu fiyatlar hakkında henüz bir açıklama gelmediği için TOGG araçlarının satış fiyatlarına göre batarya ve aküler için ortalama fiyatlar belirledik.

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır? öğrenmek istiyorsanız bu konuyla ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

TOGG Batarya ve Şarj Özellikleri

TOGG Bataryasının ve şarjının özellikleri 2023 yılında açıklandı. TOGG satın almak isteyenler aracın batarya ve şarj özelliklerini oldukça merak etmektedirler. TOGG bataryasının ve şarjının özellikleri aşağıdaki tablo da gösterilmiştir.

Batarya ve Şarj ÖzellikleriDeğer
Batarya88.5 kWh
Gidebileceği Kilometre523 km
DC Şarj Hızı180 kW
AC Şarj Hızı11 kW
DC Şarj Süresi28 dakika
AC Şarj Süresi8 saat
Şehir İçi Tüketim100km/kWh
Şehir Dışı Tüketim100km/kWh
Ortalama Tüketim100km/16.9 kWh
TOGG Batarya ve Şarj Özellikleri Tablosu

TOGG’un elektrikli otomobili, 88.5 kWh kapasiteli bir batarya ile donatılmıştır ve tam şarj ile 523 km’ye kadar menzil sunmaktadır. DC şarj hızı 180 kW, AC şarj hızı 11 kW’dır. %20-%80 arası şarj süresi sadece 28 dakika iken, AC şarj süresi 8 saattir.

Araç, şehir içi tüketimde 18.2 kWh/100km, şehir dışı tüketimde ise 14.7 kWh/100km tüketmektedir. Ortalama tüketim ise 16.9 kWh/100km‘dir. Bu özelliklerle, TOGG’un elektrikli otomobili uzun mesafeli seyahatler için uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor.

TOGG Batarya Değişimi Fiyatı

TOGG satın almak isteyen kullanıcıların merak ettiği sorulardan biri olan batarya değişimi fiyatı ne kadar? TOGG batarya değişiminin fiyatı henüz tam olarak belirlenmemiştir. Ama ortalama bir fiyat vermek gerekirse kısa menzilli TOGG batarya değişimi fiyatı 200 bin TL, uzun menzilli TOGG batarya değişimi fiyatı ise 300 bin TL‘dir. Bu fiyatlara TOGG otomobilinizin bataryasını değiştirebilirsiniz.

Kısa Menzilli TOGG T10X Kilometre Maliyeti Ne Kadar?

Kısa menzilli olarak bilinen TOGG T10X modelinin kilometre başına düşen maliyetini ve toplam kilometre maliyetini merak ediyorsanız aşağıda bulunan listemizi inceleyebilirsiniz:

 • Batarya Kapasitesi: 52,4 kW/h
 • Gidebileceği Yol: 314 km
 • 1 kW/h fiyatı: 7,99 TL
 • Tam şarj fiyatı: 418,6 TL
 • Kilometre başına maliyeti: 1,33 TL

Yukarıda vermiş olduğumuz listede bulunan maliyetler aracın kullanımına göre değişebilir. Bu yüzden, yukarıdaki tablo sadece aracın teknik özelliklerini ve bir tam şarjın maliyetini gösterdiğini unutmamalıyız.

Uzun Menzilli TOGG T10X Kilometre Maliyeti Ne Kadar?

Uzun menzilli modeliyle ortaya çıkan TOGG T10X’in kilometre başına ne kadar yaktığını ve toplam kilometrede ne kadar yaktığını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki listemize bakabilirsiniz:

 • Batarya Kapasitesi: 88,5 kW/h
 • Gidebileceği Yol: 523 km
 • 1 kW/h fiyatı: 7,99 TL
 • Tam şarj fiyatı: 707,1 TL
 • Kilometre başına maliyet: 1,35 TL

Gördüğünüz gibi, uzun menzilli TOGG’un tam şarj maliyeti ve kilometre başına maliyeti kısa menzilli modele göre biraz daha yüksek, ancak bu fark çok büyük değil.

TOGG Batarya Biterse Ne Olur?

TOGG’un bataryası biterse ne olacağı sorusunun cevabı, aracın nerede ve ne durumda olduğuna bağlı olarak değişebilir. Eğer aracınızın bataryası biterse ve aracınız yolda kalırsa bu durumda bir çekici çağırmanız gerekmektedir. Aracınızla kaldığınız noktadan, Trugo şarj istasyonuna kadar herhangi bir çekiciyle anlaşarak aracınızı istasyona götürerek şarj edebilirsiniz.

TOGG Batarya Biterse Ne Olur?

Togg Akü Ömrü Ne Kadar?

TOGG markasının akü ömrü diğer tüm elektrikli araçlarda olduğu gibi ortalama olarak 200 bin kilometreyi geçtikten sonra yavaş yavaş bitmektedir. Elektrikli araç satan çoğu firma, otomobillerinin akülerine 8 yıl garanti vermektedir. Elektrikli araçların aküleri işlevini her yıl ortalama yüzde 4 oranında kaybetmektedir. Bu durum TOGG için de geçerlidir. TOGG Akü ömrü ne kadar diye soracak olursanız, akünün ömrü ortalama olarak 1 milyon kilometredir. TOGG Akünün ömrünü yıldan hesaplayacak olursak ortalama 20 yıla kadar ömrü bulunmaktadır.

Togg Akü Kaç kW?

Togg’un iki farklı batarya seçeneği var. Birisi 100 kWh kapasiteli ve 500 km menzilli, diğeri ise 60 kWh kapasiteli ve 300 km menzilli olarak bilinmektedir.

Togg Akü Garanti Süresi Ne Kadar?

TOGG aküsünün garanti süresi 8 yıldır.

Togg Akü Kim Üretiyor?

Togg’un bataryalarını Farasis isimli bir Çinli firma üretiyor. Ancak Togg’un ileride yerli batarya üretimi yapmayı planladığı da belirtiliyor.

Togg 0-100 Kaç Saniye?

TOGG otomobilin 0-100’ü yaklaşık olarak 7.8 saniyedir.

Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu