Sosyal Medya

WhatsApp Engellendiğini Anlama Yolu (KESİN ÇÖZÜM)

Whatsapp, akıllı cihazlar için geliştirilmiş olan mesajlaşma uygulaması olarak hayatımızda adeta yer edindi. Günümüzde neredeyse tüm akıllı telefon sahiplerinin kullandığı bu uygulamada, fotoğraf, video ve durum paylaşımı yapılabilmekte, sesli ve görüntülü arama özelliği bulunmaktadır. En çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması olarak tüm dünyada kullanılan Whatsapp’ın birçok özelliği bulunuyor. Bu özelliklerden biri de kullanıcı engellemedir.

Whatsapp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım 2023?

Whatsapp’ta kullanıcı engelleme özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde bir kullanıcının sizi rahatsız etmesini veya iletişim kurmasını engelleyebilirsiniz. Rehberinizde kayıtlı olan kişiler, Whatsapp uygulamasını kullanıyor ise kişi bilgileri uygulamada gözükmektedir. Bir kullanıcı, sizin profilinizi engellerse Whatsapp profil fotoğrafı ve çevrim içi olup olmadığı gözükmemektedir. Fakat yeni eklenen özelliklerle beraber uygulamanın ayarlar kısmından bu özellikler değiştirilebilmekte ve ‘’hiç kimse’’ seçeneği seçilerek kullanıcılar ile bilgi paylaşımı durdurulabilmektedir.

Peki, Whatsapp’ta engellendiğimi nasıl anlarım? Eğer bir kişinin hem profil fotoğrafı sizde gözükmüyor, hem de çevrim içi bilgileri sizinle paylaşılmıyor ise, engellendiğinizi anlamak için o kişiye mesaj atmalısınız. Attığınız mesaj eğer tek tik olursa mesajınız karşı tarafa iletilmemiştir ve büyük ihtimalle engellenmişsinizdir.

Whatsappta engellendiğini nasıl anlarsın? Yukarıdaki adımlar tamamen engellendiğiniz manasını taşımayabilir. Kullanıcının son görülmesi, profil fotoğrafı gözükebilir fakat attığınız mesaj tek tik olabilir. Bu durumda, kişinin interneti açık olmayabilir.

WhatsApp’da Engellenen Kişi Engellendiğini Anlar Mı?

Whatsapp’da engellenen kişi engellendiğini anlar mı? Birini Whatsapp’tan engellersem anlar mı? Bu sorular, uygulama kullanıcılarının merak ettiği sorulardandır. Whatsapp’ta engellediğiniz kişinin aramaları ve mesajları size iletilmemekte, durum güncellemeleri size gözükmemektedir. Bir kullanıcıyı engellediğinizde bu durumları o da yaşamaktadır. Peki, Whatsapp engelleme nasıl anlaşılır? Kullanıcı sizin resmini göremez, son görülme ve çevrim içi bilgileriniz gözükmez, mesajları ve aramaları size iletilmez ise kullanıcıyı engellediğiniz anlaşılabilir.

Adım Adım WhatsApp Engellendiğini Anlama Yolları

Bir kullanıcının sizi Whatsapp’tan engellediğini anlamanın doğrudan bir yolu yoktur. Çünkü şirket, kullanıcı gizliliğini korumak için bir kişiyi engellediğiniz zaman bu durumu karşı tarafın öğrenmemesi için bazı düzenlemeler yaptı. Peki, Whatsapp engellendiğini anlama yolu var mı? Evet! Aşağıdaki adımları uygulayarak Whatsapp engelleme nasıl anlaşılır öğrenebilirsiniz:

Son görülmeyi ve çevrimiçi olup olmadığını kontrol edin

İlk yöntem son görülmeye bakıp çevrimiçi olup olmadığını kontrol etmektir. Sizi engellediğini düşündüğünüz kullanıcının sohbet sayfasına girerek son görülmesine bakın. Eğer gözükmüyorsa ya sizi engellemiştir ya da son görülme özelliğini kapatmıştır. Son görülmesini göremeyişiniz kesinlikle engellendiğiniz manasına gelmemektedir. Fakat çevrimiçi gözüküp gözükmediğini kontrol etmelisiniz. Çünkü bir kullanıcı çevrimiçi gözükmüyorsa, sizi engellemiş olabilir.

Mesajınızın iletilme durumunu ve okundu bilgisini takip edin

Whatsapp’ta engellendiğimi nasıl anlarım diyorsanız, sizi engellediğini düşündüğünüz kişiye mesaj atın. Eğer mesajınız iki tik oluyorsa, engellenmemişsiniz demektir. Fakat mesajınız tek tik oluyorsa engellenmiş olma ihtimaliniz yüksektir. Burada dikkat etmeniz gereken kişinin internet bağlantısı olmadığında da mesajlar tek tik olmaktadır.

Arkadaşınızdan yardım alın

Whatsapp’ta numaramın engellendiğini nasıl anlarım? İşte bu sorunuzun yanıtını arkadaşınız vasıtasıyla öğrenebilirsiniz:

 • Sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin numarasını arkadaşınızın telefonuna kaydedin.
 • Ardından Whatsapp uygulamasına girerek kişinin profilini açın.
 • Profil bilgileri sizdeki gibiyse sorun yok demektir.
 • Fakat eğer profil fotoğrafı ve son görülme bilgisi gözüküyorsa, kullanıcı sizin numaranızı engellemiştir.

Kullanıcının numaranızı silip silmediğinden emin olun

Whatsapp gizlilik ayarları kısmında, profil fotoğrafı sadece kendi rehberinizde bulunan kişilere açık olarak ayarlanabilmektedir. Bu ayarlamayı yapan kişinin kendi telefon rehberinde kayıtlı olmayan kullanıcılar, o kişinin Whatsapp profil resmini görüntüleyememektedir.

Eğer kullanıcının fotoğrafını ve son görülme bilgilerini başkaları görebiliyor fakat siz göremiyorsanız, sizin numaranızı silmiş olabilir ya da engellenmiş olabilirsiniz.

Whatsapp Engelleme Nasıl Yapılır?

Bir kullanıcı sizi rahatsız ediyorsa veya bilgilerinizi onun görmesini istemiyor, sizinle iletişimde bulunmasına mani olmak istiyorsanız onu engelleyebilirsiniz. Whatsapp engelleme için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Whatsapp uygulamasına girerek sağ alt köşede yer alan ayarlar kısmına dokunun.
 • Ardından ‘’Hesap’’ menüsüne tıklayın ve ‘’Gizlilik’’ bölümüne gelin.
 • Burada, ‘’Engellenenler’’ yazısını göreceksiniz.
 • ‘’Yeni ekle’’ seçeneğine basarak engellemek istediğiniz kullanıcıyı seçebilirsiniz.

Dilerseniz, sohbet menüsünden direkt olarak kişinin kullanıcı adını aratıp sohbet açın. Daha sonra kişinin adına tıklayın ve en aşağıda bulunan ‘’Kişiyi engelle’’ yazısına dokunun.

Whatsapp profilinize kimlerin baktığını merak ediyorsanız. Whatsapp Profilime Kim Baktı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Whatsapp’ta Kullanıcı Engelini Kaldırma

Engellemiş olduğunuz bir kişinin engelini kaldırmak isteyebilirsiniz. Whatsapp’ta kullanıcı engelini kaldırma için şu adımları gerçekleştirebilirsiniz:

 • Uygulamaya girerek ayarlar bölümünden Hesap > Gizlilik > Engellenmiş Kişiler adımlarını izleyin.
 • Daha sonra karşınıza çıkan listede engelini kaldırmak istediğiniz kişi veya kişileri seçin.
 • Diğer bir seçenek olarak, kişi sohbetini açıp kişinin adına dokunun. Aşağı kısma gelip ‘’Engeli Kaldır’’ yazısına tıklayın.

Whatsapp’ta Biri Tarafından Engellenince Ne Olur?

Bir Whatsapp kullanıcısı sizi engellerse:

 • Kişinin son görülmesini göremezsiniz.
 • Aralayamazsınız.
 • Profil fotoğrafında yapmış olduğu değişiklikleri göremezsiniz.
 • Kişinin çevrim içi olup olmadığını göremezsiniz.
 • Mesaj gönderseniz dahi karşı tarafa mesajınız iletilmez.

WhatsApp’ta Engelleyen Kişiye Nasıl Mesaj Atılır?

Whatsapp engelleme kırma, Whatsapp engelleme kaldırma hilesi gibi birçok yöntem kullanıcılar tarafından araştırılmaktadır. Fakat Whatsapp gizlilik politikaları gereği, engelleyen kişi sizin engelinizi kaldırmadığı sürece bu tür hileler işe yaramamaktadır. Whatsapp’ta bir kişi sizi engellemişse, ona mesaj göndermenin bir yolu vardır:

 • Whatsapp kullanan bir arkadaşınız sayesinde sizi engelleyen kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Bunun için sizi engelleyen kişinin rehberinde arkadaşınızın numarası bulunmalısıdır.
 • Arkadaşınız, sizi ve sizi engelleyen kişiyi bir gruba eklemelidir. Bu grubun bir köprü vazifesi kuracağını söyleyebiliriz.
 • Grup oluşturulduktan sonra, özel bir konu konuşacaksanız arkadaşınızdan gruptan ayrılmasını rica edebilirsiniz.
 • Daha sonra gruba mesaj yollayarak sizi engelleyen kişinin mesajlarınızı görmesini sağlayabilirsiniz.

WhatsApp Engelleyenleri Görme Programı

Play Store’da ve App Store’da Whatsapp ile alakalı birçok uygulama bulunmaktadır. Whatsapp takibi bırakanları görme programı, Whatsapp engelleyenleri görme programı bunlara örnektir. Fakat bu tür uygulamalar kullanıcı bilgilerinizi almakta ve yazışmalarınızı görüntüleyebilmektedir. Bundan dolayı bilmediğiniz uygulamaları indirmeniz hem cihazınıza hem de profilinize zarar verebilir.

Whatsapp’ta Engeli Kaldırınca Karşı Taraf Anlar Mı?

Whatsapp’ta engeli kaldırınca karşı taraf anlar mı? Bunun anlaşılması için kullanıcının size mesaj atması gerekmektedir. Ayrıca profil fotoğrafınız var ise fotoğrafınızı görüntülediğinde engelinin kaldırıldığını mesaj atmadan da anlayabilir.

WhatsApp Engelleyen Kişinin Durumu Görebilir Miyim?

Uygulamada engellendiğiniz zaman size bir takım kısıtlamalar getirilmektedir. Bu kısıtlamalar arasında profil fotoğrafı, son görülme, çevrimiçi durumunu görüntüleyememe gibi şeyler bulunur. Engellendiğiniz kişiye mesaj yollama, görüntü sohbet ve arama gibi iletişim seçenekleriyle de irtibat kuramazsınız. Ayrıca engelleyen kişinin durumunu da görüntüleyemezsiniz.

Daha Fazla Göster

Asrın GÜNEY YILDIRIM

2023 Yılında Ekonomi Gündemini takip eden ve ekonomi yazıları yazan bir girişimciyim.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu